Praha Jeruzalém

Ramalláh se od té doby několikrát pokusil získat plné členství, ale nepodařilo se mu přimět Radu bezpečnosti ani k hlasování.

Od: JNS, 26. srpna 2022

Podle zprávy agentury Axios administrativa amerického prezidenta Joea Bidena Palestinské samosprávě zdůraznila, že Washington bude pravděpodobně vetovat jakýkoli pokus o prosazení hlasování o plném členství v Radě bezpečnosti OSN.

Palestinská samospráva před několika týdny oznámila, že se o tuto otázku bude znovu snažit na Valném shromáždění OSN příští měsíc.

Palestinská samospráva hodlá usilovat o plné členství v OSN, i když Bílý dům naléhá na Ramalláh, aby ustoupil.

Velvyslanec Palestinské samosprávy při OSN Rijád Mansúr uvedl, že zahájil konzultace se členy Rady bezpečnosti ve snaze znovu se zaměřit na palestinskou státnost.

Zpráva Axiosu tvrdí, že Bidenova administrativa vznesla k Mansúrovu plánu „silné výhrady“ a uvedla, že tento krok nikam nepovede.

Palestinci mají od roku 2012 status nečlenského pozorovatelského státu, který získali na základě hlasování ve Valném shromáždění, kde žádná země nemá právo veta.

Od té doby se Ramalláh několikrát pokusil získat plné členství, ale nepodařilo se mu přimět Radu bezpečnosti ani k hlasování, které vyžaduje podporu devíti z 15 členů.

Dlouhodobá politika Spojených států tvrdí, že plné členství Palestiny v agenturách OSN je kontraproduktivní a představuje okliku pro jednání o politickém urovnání s Jeruzalémem.

26.08.2022 05:25 Daniel Žingor97Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova