Praha Jeruzalém

Bassam al-Saadi zahájil svou teroristickou kariéru téměř před 40 lety. Jeho zatčení bylo podnětem k operaci Breaking Dawn.

Od: Israel National News 21. srpna 2022 16:24

Izraelská bezpečnostní agentura (Šin Bet) ukončila vyšetřování šéfa pobočky Palestinského islámského džihádu v Jeninu Bassama al-Saadiho, který je obviněn ze spáchání trestných činů souvisejících s členstvím v této nelegální organizaci, službou v ní a z podněcování k podpoře terorismu.

Materiály z vyšetřování byly předány vojenské prokuratuře, která uvedla, že hodlá al-Saadiho obžalovat.

Vojenský soud vyhověl žádosti prokuratury a prodloužil vůdcovu vazbu o dalších pět dní.

Al-Saadi je ve vazbě od začátku srpna, od té doby, co byly získány informace naznačující, že plánuje několik teroristických operací. Byl zatčen pohraniční hlídkou a jednotkami IDF. Jeho zatčení způsobilo zvýšení napětí mezi Izraelem a teroristickou organizací, což nakonec vedlo IDF k zahájení operace „Breaking Dawn“, třídenní ofenzivy v pásmu Gazy.

Al-Saadimu je 62 let a svou teroristickou kariéru zahájil již v roce 1984. Byl jednou z nejvlivnějších postav hnutí Islámský džihád a byl sedmkrát zatčen za plánování teroristických operací, přičemž jeho zatčení se datují již od dob druhé intifády. Za mřížemi strávil dlouhá léta a dva jeho synové byli zabiti při potyčkách s jednotkami IDF v roce 2002.

Podle zdrojů ze Šabaku se al-Saadi podílel na obnově organizace a posilování jejích schopností v Samaří a zejména v Jeninu. Jeho přítomnost byla vnímána jako tlačení Islámského džihádu k extremističtějším postojům.

22.08.2022 05:36 Daniel Žingor88Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News