Praha Jeruzalém

Účastníci nedělní ekonomické konference se shodli na tom, že v případě přijetí plánu Eastward Ho! dojde k prudkému poklesu cen.

Autor: Batya Jerenberg, World Israel News, 27. října 2022

Podle Hnutí za suverenitu a panelu odborníků, kteří v neděli vystoupili na ekonomické konferenci Besheva-Israel National News, je řešením bytové krize v Izraeli výstavba v Judeji a Samaří.

Nadia Matar, spolušéfka Hnutí za suverenitu, shrnula plán nazvaný Eastward Ho! v rozhovoru s Hadassah Chenovou z deníku The Jerusalem Post poté, co jej představila na konferenci.

„Hlavním tématem, které Izraelce zajímá, je skutečnost, že nemohou svým dětem koupit byt,“ řekla. Skupina si proto nechala vypracovat odbornou studii vedenou ekonomkou Dr. Amatzií Samkaiovou, která zjistila, že za posledních deset let vzrostla cena bydlení o 100 %, a to kvůli velké poptávce a nedostatečné nabídce.

„Naši výzkumníci zjistili, že potřebujeme postavit 25 000 bytů ročně, abychom snížili ceny,“ řekla. Výstavba tohoto počtu v Samaří, které leží „30 kilometrů od Tel Avivu“, tedy v místě, kde chce žít většina Izraelců, „protože tam je práce“, poznamenala, by snížila cenu bydlení v regionu o neuvěřitelných 35-45 %.

V Samaří je podle Matara 100 kilometrů „prázdné půdy“, což se rovná rozloze většího Tel Avivu.

„Proto jsme na konferenci,“ řekla dlouholetá aktivistka za Zemi Izrael. „Abychom lidem ukázali, že Země Izrael není jen ideologie, není to mesianismus. Země Izrael je praktičnost.“

„Jsme tu proto, abychom žili…. Musíme kupovat půdu, rozvíjet ji a nejlepší způsob, jak přinést suverenitu, je postavit v Judeji a Samaří statisíce bytových jednotek – a pochopit, že Judea a Samaří není problém, je to řešení.“

Plán podporuje mnoho politiků z několika stran, poznamenala.

„Máme podpisy více než 60 členů Knesetu, kteří se v dopise zavazují, že pokud a až bude pravicová vláda, budou tento plán přesunu na východ (do Judska a Samaří) prosazovat,“ řekla Matar Chenové.

Odborníci na nemovitosti v panelu šli ještě dál než Matar, pokud jde o velikost problému i výhody řešení, které nabídla.

Eran Rawls, generální ředitel Centra pro izraelskou výstavbu, řekl: „Ztrácíme naše děti do jiných zemí. Na Kypru vznikla početná izraelská komunita, protože díky půlhodinovému letu mohou žít za čtvrtinu ceny oproti předměstí Tel Avivu.“

Poznamenal také, že řešení, které našly mladé rodiny, totiž pronajmout si byt místo koupě, se také stává neudržitelným, protože „za poslední rok se nájemné za byt zvýšilo o třicet procent“ a někde až o 40 %.

Hnutí za suverenitu se zrodilo v roce 2011, kdy partner Matarové Jehudit Katsover získal aktivistky jejich organizace Ženy pro izraelský zítřek tvrzením, že pravice musí mít vlastní pozitivní návrh pro region.

Její myšlenka, jak řekla Matar Chenové, byla: „Nemůžeme vyhrát bitvu o Judsko a Samaří, pokud budeme bojovat jen za kopec tady a kopec tam. Je to velmi důležité, ale je to jako vybírat moře lžící….. Levice má plán, my jsme proti jejímu plánu dvoustátního řešení… a většina židovského národa ví, že je to sebevražda, ale co předložíme?“.

Její odpovědí je plné uplatnění izraelského práva nad Judejí a Samařím, namísto pouhého „ne“ druhé straně. V průběhu let se podle Matarové myšlenka suverenity pomalu stala „konsensem“ národního tábora.

28.10.2022 05:48 Daniel Žingor98Zdroj: United with Israel