Praha Jeruzalém

Poté, co americký velvyslanec Nides vyzval Izrael, aby „přibrzdil“ soudní reformu, Netanjahu odmítá zahraniční zásahy do izraelských záležitostí.

Od: Israel National News 19. února 2023, 22:15

Premiér Benjamin Netanjahu v neděli okatě reagoval na komentáře amerického velvyslance Thomase Nidese k plánu izraelské vlády na reformu soudnictví a zdůraznil svrchované právo Izraele reformovat svůj soudní systém.

„Pokud jste si nevšimli, Izrael se nachází uprostřed malé debaty o soudní reformě,“ řekl Netanjahu v Jeruzalémě na akci Konference předsedů významných židovských organizací.

„Rád bych k vám dlouze promluvil a řekl vám, že se nemáte obávat. Rád bych vám řekl jen tři věci.“

„Za prvé: Izrael je a zůstane demokracií s vládou většiny a řádnými zárukami občanských svobod.“

„Druhá věc: Všechny demokracie by měly respektovat vůli jiných svobodných národů, stejně jako my respektujeme jejich demokratická rozhodnutí.“

Tento komentář byl zřejmě reakcí na Nidesovy vyjádření, které naznačovaly, že by Izrael měl zpomalit své úsilí o reformu soudního systému.

O víkendu velvyslanec Nides řekl v podcastu CNN The Axe Files, že izraelská vláda by měla „přibrzdit“ svůj plán reformy soudnictví.

Netanjahu na téže akci zopakoval Nidesovy poznámky a prohlásil, že Izraeli nehrozí občanská válka.

„Třetí věc je, že se objevilo mnoho rétoriky, která je upřímně řečeno bezohledná a nebezpečná, včetně výzev ke krveprolití v ulicích a výzev k občanské válce.“

„K tomu nedojde, občanská válka nehrozí.“

20.02.2023 05:10 Daniel Žingor102Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova