Praha Jeruzalém

Ukrajina hrozí zrušením diplomatické schůzky se Zelenským, pokud Jeruzalém nepředá Kyjevu půl miliardy dolarů a formálně neodsoudí Rusko.

Autor: Lauren Marcus, World Israel News, 6. února 2023

Před dlouho očekávanou návštěvou izraelského ministra zahraničí Eliho Cohena v Kyjevě ukrajinští představitelé údajně připravili seznam požadavků vůči Jeruzalému, včetně půjčky 500 milionů dolarů a toho, aby Izrael veřejně odsoudil Rusko.

Jeden z ukrajinských představitelů sdělil hebrejskému listu Walla News, že pokud Jeruzalém požadavky Ukrajiny odmítne, nebude Cohenovi umožněno setkat se s prezidentem Volodomyrem Zelenským.

„Prezident se s Cohenem nesetká kvůli focení,“ pohrozil úředník, ačkoli izraelský představitel řekl Walla, že setkání se pravděpodobně uskuteční bez ohledu na to, zda Jeruzalém na požadavky přistoupí.

Předchozí izraelské vlády opakovaně odmítly žádost Ukrajiny o půlmiliardovou půjčku a Cohen je připraven nabídnout pouze desetinu této částky.

Mezi další požadavky, které Kyjev prosazuje, patří, aby Izrael poskytl rozsáhlou lékařskou péči a rehabilitaci zraněným ukrajinským vojákům a civilistům na izraelské náklady; aby Izrael opustil svůj neutrální postoj ke konfliktu a veřejně se zřekl Ruska; aby Izrael poskytl Ukrajině obranné technologie, včetně systému protiraketové obrany podobného Iron Dome, který by mohl sestřelovat přilétající rakety a bezpilotní letouny; a aby Izrael podpořil mírovou dohodu vytvořenou Ukrajinou, která by požadovala odsun ruských vojsk z ukrajinského území, včetně sporné oblasti Krymu.

Po celou dobu trvání rusko-ukrajinského konfliktu se Izrael vyhýbal tomu, aby se postavil na některou stranu. Rusko má faktickou kontrolu nad syrským vzdušným prostorem a Izrael pravidelně provádí letecké údery proti íránským aktivům v regionu. Pokud by Izrael veřejně vystoupil proti Rusku, je pravděpodobné, že by Jeruzalém ztratil možnost pokračovat ve své protiíránské zástupné kampani v Sýrii.

Ruský prezident Vladimir Putin ostatně Izrael varoval před zasíláním vojenské pomoci Ukrajině.

Izrael poskytl Ukrajině rozsáhlou humanitární pomoc, včetně polní nemocnice a zdravotnického personálu v hodnotě několika milionů dolarů. Ukrajinští představitelé však izraelská gesta dobré vůle dlouhodobě odmítají, přičemž odmítnutí Izraele odsoudit Rusko rámují jako nepřijatelné a požadují od židovského státu zbraně.

Ukrajinští představitelé také odmítli izraelskou nabídku na raketový výstražný systém, který by umožnil civilistům ukrýt se před leteckými údery.

V posledních měsících Ukrajina v OSN opakovaně hlasovala proti Izraeli a podporovala propalestinská opatření, včetně těch, která vyzývala k mezinárodnímu vyšetřování údajných válečných zločinů Izraele vůči Palestincům.

08.02.2023 05:16 Daniel Žingor569Zdroj: World Israel News

Klíčová slova