Praha Jeruzalém

Ukrajinský prezident k prvnímu výročí války: Izrael má s Ruskem složitou situaci, ale velmi bych si přál, aby v této válce nebyl prostředníkem, ale zvolil si stranu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek vyjádřil naději, že Izrael si ve válce jeho země proti Rusku zvolí stranu Ukrajiny.

Na tiskové konferenci u příležitosti jednoho roku od začátku války Zelenskyj v reakci na otázku korespondenta i24NEWS řekl: „Během války jsem nějakou dobu chtěl získat podporu Izraele – nejen od obyvatel, protože tam je ta podpora velká – ale ze strany politiků.“

„Pro mě to bylo velmi důležité. Historicky důležité. Ukrajina má historicky výborné vztahy s Izraelem. Měli jsme mnoho rozhovorů na různých úrovních, s různými úřady, veřejné i mimo záznam, v různých formátech, na různých územích,“ dodal.

„Bylo těžké změnit postoj [Izraele], protože Izrael má s Ruskem složitou situaci – Írán a Sýrie atd. Velmi bych si však přál, aby v této válce nebyl prostředníkem, ale aby si vybral stranu. A přál bych si, aby si vybral stranu Ukrajiny,“ řekl Zelenskyj.

Izrael během války dodal Ukrajině několik tun humanitární pomoci a obranného vybavení, ale zastavil prodej pokročilých zbraní do Kyjeva.

Zelenskyj kvůli tomuto odmítnutí předchozí vládu kritizoval a odsoudil nedostatek pomoci od Izraele během války s Ruskem s tím, že jeho země nedostala od Izraele „nic“.

Později obrátil kurz a řekl, že vidí „pozitivní trend“ ve vztazích Kyjeva s Izraelem poté, co si obě země sdílely zpravodajské informace o údajném ruském použití stovek íránských dronů ve válce na Ukrajině.

Ukrajinský velvyslanec v Izraeli Jevgen Kornijčuk nedávno prohlásil, že jeho země dá nové izraelské vládě šanci.

Zelenskyj ve svých pátečních komentářích řekl, že Ukrajina zvítězí, pokud Západ dodrží své sliby ohledně zbraní a finančních příspěvků.

„Pokud partneři dodrží všechny své sliby a termíny, bude nás nevyhnutelně čekat vítězství,“ prohlásil ukrajinský prezident.

Zelenského ovládly emoce, když mluvil o tom, jak by válka mohla skončit, a řekl, že diplomatickou cestou se lze vydat pouze v případě, že Rusko zastaví svou agresi. „Přestaňte (ničit) veškerou naši infrastrukturu, energii, pitnou vodu. Přestaňte bombardovat města, vesnice, zabíjet psy a kočky, prostě zvířata, zapalovat lesy,“ řekl.

Autor: Elad Benari, 24. února 2023

25.02.2023 08:07 Kristýna Kupková130Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News