Praha Jeruzalém

Více než 90 % příslušníků elitní 69. letky „Hammers“ oznámilo, že budou protestovat proti soudním reformám, místo aby se vrátili na základnu k plánovanému výcviku.

Od: Israel National News 5. března 2023 11:37

37 ze 40 záložních pilotů 69. stíhací letky izraelského letectva oznámilo, že se tuto středu nedostaví na plánovaný bojový výcvik na protest proti plánovaným vládním justičním reformám.

69. letka, které se říká „Kladiva“, je jednou z nejelitnějších izraelských stíhacích letek. Její piloti létají na moderních letounech F-15I Thunderbird a účastnili se izraelské kampaně „válka mezi válkami“ s cílem zabránit íránskému vojenskému zakotvení v Sýrii. Podílela se také na zničení syrského jaderného reaktoru v roce 2007. V roce 2018 obdržela letka za své úsilí vyznamenání od náčelníka generálního štábu.

Haaretz uvedl, že piloti informovali velitele letectva a velitele letky o svém rozhodnutí protestovat před vládními úřady, místo aby se vrátili na základnu na plánovaný výcvik.

Mnoho záložníků IDF podepsalo petici, v níž pohrozili, že se nebudou hlásit do záložní služby, pokud budou provedeny soudní reformy. V pátek se skupina 60 starších pilotů setkala s velitelem letectva generálmajorem Tomerem Barem a vyjádřila své obavy, že by je justiční reformy mohly vystavit stíhání u Mezinárodního trestního soudu.

Generálmajor Bar vyzval záložníky v silách, aby se i nadále hlásili k výcviku, přestože si je „vědom obtíží a výzev, kterým všichni v těchto dnech čelíme, a je pozorný k jejich pochybnostem“.

Dodal však, že „Mé očekávání jako velitele IAF, stejně jako očekávání velitelů po mém boku, je, že se budete i nadále hlásit u svých jednotek do služby; že budete i nadále sloužit a plnit své závazky vůči své jednotce, svým podřízeným a svým velitelům, vůči státu Izrael, jeho bezpečnosti a ochraně jeho občanů. Musíte [projevit] závazek a odpovědnost za soudržnost řad, vojáků a bratrství bojovníků. Za vás všechny neexistuje žádná náhrada.“

IDF v reakci uvedla: „Armáda provádí průběžné hodnocení situace a velitelského diskurzu ve světle nedávných událostí a s ohledem na množství bezpečnostních úkolů, kterým čelíme, a na kompetence, které jsou proto od IDF vyžadovány. Náčelník generálního štábu pověřil členy fóra generálního štábu, aby vedli velitelský diskurz, každý velitel se svou jednotkou, a zdůraznil, že si je vědom veřejného diskurzu a sporu, ale nedopustí, aby byla poškozena schopnost IDF realizovat cíl misí – udržet bezpečnost státu. Jednota cíle je pro schopnost a akceschopnost IDF při plnění jejich úkolů zásadní.“

07.03.2023 05:07 Daniel Žingor114Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

5 komentářů

 1. Daniel Žingor

  8. 3. 2023

  Odpovědět

  Výše uvedené je naprosto jistě signál, že je situace velmi vážná - ano jsem taky zvědavý, jak to Izrael zvládne a držím mu palce :)

 2. Pavel Pokorný

  7. 3. 2023

  Odpovědět

  Je to velmi těžká situace, Izrael nemá klasickou ústavu. Role nejvyššího soudu může být také politikum. Moc držím Izraeli palce. A moc oceňuji prezidenta Herzoga, který se snaží celou věc velmi dobře vybalancovat. A souhlasím s tím, že politika do armády nepatří, vojáci a policie by neměli být aktivističtí.

 3. Jaromír Vykoukal

  7. 3. 2023

  Odpovědět

  Mám obavu, že situace v Izraeli se začíná vymykat kontrole...Bibi říká že musí potlačit soudcovskou diktaturu. Za poslední roky byl premiérem několikrát. Proč to říká až nyní? Jestli odmítnout sloužit i takoví vojáci jako v tomto případě, má Izrael problém..

  • Daniel Žingor

   8. 3. 2023

   Odpovědět

   Mno - protože to začalo být horké až přespříliš - nepřátelé, či nepříznivci Netanjahua říkají, že proto, že se ho to začalo týkat osobně. Pro nás je představa, že by mohlo být rozhodnutí soudu zvrácenou hlasováním pouhé většiny Knessetu, z jiné planety, pro ně zjevně, že by soudy neměly nijak podléhat kontrole lidu založené na volbách rovněž - tak bude, stejně, jak píše kolegy výše, záležet na tom, jak se jim to podaří vybalancovat.

 4. Jan Hora

  7. 3. 2023

  Odpovědět

  Politika do armády nepatří.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.