Praha Jeruzalém

Izraelská vláda po dvou měsících u moci plní předvolební sliby, ale prospěch z nich má především premiér Benjamin Netanjahu. Pro Izrael toho zatím moc neudělala.

Autor: Gita Zbavitelová, Praha 13. března 2023 6:38

Kabinet neřeší sílící palestinský terorismus, ani vysoké životní náklady Izraelců, ani inflaci, odliv investorů ani jaderný Írán, který už obohacuje uran na 84 procent. Prioritou vlády je reforma soudnictví.

Odmítá ji nejvyšší státní zástupkyně, ředitel bezpečnostní služby Šin Bet a nově i tisíce armádních záložníků, vojenští lékaři, zaměstnanci Mosadu, bývalí velitelé letectva i několik desítek elitních záložních pilotů, kteří se obávají, že by kvůli oslabenému soudnictví mohli za svou službu vlasti skončit před Mezinárodním trestním soudem.

Velké protesty proti reformě

Proti reformě protestovaly v sobotu už podesáté desetitisíce lidí; týden předtím jich bylo na 400 tisíc. Ultrapravicový ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir je nazývá „anarchisty“ a „teroristy“ a Netanjahu je přirovnal k osadníkům, kteří před dvěma týdny řádili v palestinské Huwáře.

Ani jeden člen vlády je však neodsoudil, přestože osadníci tam vypálili desítky domů, obchodů a aut a zranili řadu Palestinců. Ministr financí Becalel Smotrič dokonce prohlásil, že Huwára by se měla „vyhladit.“

Ben Gvir chystá velkou policejní operaci a demolici domů ve východním Jeruzalémě v době nadcházejícího ramadánu, přestože to prudce zvýší napětí i chuť Arabů k násilí. Pětadvacet bývalých policejních náčelníků vyzvalo Netanjahua, aby Ben Gvira odvolal, protože vyvolá arabské povstání.

Náhrada Smotriče i Gvira?

Řada vládních politiků anonymně přiznává, že Smotrič a Ben Gvir současnou vypjatou situaci jen zhoršují a poškozují pověst Izraele v zahraničí. A americký prezident Joe Biden dodnes nepozval Netanjahua do Bílého domu.

V koalici se však objevují první trhliny. Řadě členů Netanjahuovy strany Likud se vývoj nelíbí a někteří údajně naléhají na opoziční Národní jednotu, aby ve vládě nahradila ultranacionalistické strany Smotriče a Ben Gvira.  

Změna soudnictví kvůli obžalobě Netanjahua

Jediným důvodem, proč chce vláda urychleně oslabit nejvyšší soud, je Netanjahuův probíhající soudní proces, v němž je obžalován z korupce a podvodů. Až začne reforma platit, může Kneset schválit jakýkoli vládní návrh, který premiérovo trestní stíhání zruší.

Zatím vláda Netanjahuovi zvýšila rozpočet na „reprezentační účely“, schválila státní financování dvou jeho soukromých domů, zdvojnásobila služebnictvo v rezidenci a navrhla zákon, který politikům umožní přijímat dary. Až ho schválí Kneset, Netanjahu si bude moci ponechat 270 tisíc dolarů, které dostal od svého bratrance na úhradu soudních nákladů.

Násilnosti se stupňují; v úterý armáda zabila šest palestinských útočníků, ve středu další tři, ve čtvrtek postřelil člen Hamásu tři Izraelce v Tel Avivu a v pátek byl zabit Palestinec při pokusu o teroristický útok na Západním břehu a druhý při napadení vojáků. A odpor části armády vůči soudní reformě oslabuje odstrašující sílu Izraele, což může mít nedozírné následky.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

26.03.2023 06:12 Daniel Žingor225Zdroj: iROZHLAS.cz

Klíčová slova

8 komentářů

 1. Judita Lefkovicova

  29. 3. 2023

  Odpovědět

  A kto volí sudcov Najvyššieho súdu prosím? Ja viem, že vsetcia sú z lavicového spektra

  • Daniel Žingor

   30. 3. 2023

   Odpovědět

   To je právě jeden z bolavých bodů - voleni nejsou - resp. jsou jmenováni profesními organizacemi (odbory,...) bez vazby na výsledky parlamentních voleb a to je v očích pravice jeden z klíčových problémů, proč je zapotřebí reforma...

 2. Jan Hora

  26. 3. 2023

  Odpovědět

  Proč jsem si vzpoměl na pana Pehe a jeho "za všechno může Klaus"?

  • Daniel Žingor

   27. 3. 2023

   Odpovědět

   ... ano není tady řečeno, o co vlastně pravici soudní reformou opravdu jde, a v čem a jak se to Netanjahua naopak nedotýká. Rozumím tomu tak, že je tady popisován způsob a forma, jak k tomu bylo přistoupeno a velmi souhlasím s tvrzením pana P. Moravce (viz níže), že pozitiva 30 letého působení Netanjahua daleko převyšují negativa. Přeji mu z celého srdce, aby se s tím dokázal co nejlépe vypořádat.

 3. Michaela Skotaková

  26. 3. 2023

  Odpovědět

  Myslím si, že i přesto, že je trestně stíhán, není možné mu zakázat vykonávat funkci, do které byl Netanjahu zvolen, zejména, když to ohrožuje bezpečnost země. Věřím, že kdyby měl volné ruce, snažil by se tuto otázku rozumně vyřešit. Chápu, že obě strany mají jisté důvody k obávám a je nutno umožnit Netenjahuovi tyto obavy eliminovat a navrhnout spravedlivé řešení pro obě strany. V situaci jaká teď panuje by odložení této otázky nic neřešili, jen by to vyvolalo další zmatky a obavy.

  • Daniel Žingor

   27. 3. 2023

   Odpovědět

   Mno... obávám se, že se ono odložení asi stane nutností, i když samo o sobě nic nevyřeší - nezbývá, než držet Izraeli palce a modlit se, aby se s tím Izrael dokázal skutečně vypořádat.

 4. Petr Moravec

  26. 3. 2023

  Odpovědět

  ...jediným důvodem, proč chce vláda urychleně oslabit nejvyšší soud, je Netanjahuův probíhající soudní proces, v němž je obžalován z korupce a podvodů...napsala paní Zbavitelová (už před 14 dny...), ale to není pravda. Těch důvodů je mnohem víc a napsat to takto svědčí o jisté zaujatosti jinak skvělé blízkovýchodní publicistky. A i kdyby i jedním z důvodů bylo toto, pak se osobně nedivím. Víme dobře z naší země, jak snadno se dá politik účelově obžalovat za hovadiny, když se to někomu hodí. Neatanjahu toho za 30 let pro svou zemi Izrael udělal dost a rozhodně na miskách vah by jeho zásluhy byly 1000x těžší, než jeho případné prohřešky.

  • Daniel Žingor

   27. 3. 2023

   Odpovědět

   V zásadě souhlasím se vším, tak, jak je řečeno - taky považuju paní Zbavitelovou za skvělou komentátorku a přesně to tvrzení o "jediném důvodu" bych takto neviděl. U tohoto článku jsem pochopitelně řešil, jestli a kdy ho dát ven a jsem velmi zdrženlivý v tvrzení, že doposud bylo "všechno špatně" - tak, jak říká titulek...

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.