Praha Jeruzalém

Nejnovější boje na hranici mezi Izraelem a Gazou vypukly po násilných střetech mezi výtržníky a izraelskými policejními silami na Chrámové hoře v Jeruzalémě.

Od: All Israel News 5. dubna 2023

Izraelské letectvo ve středu zasáhlo teroristické cíle v Gaze napojené na Hamás poté, co teroristé odpálili raketovou salvu na izraelské pohraniční obce.

Většina z 18 raket přilétajících z Gazy byla buď sražena izraelským obranným systémem Iron Dome, nebo dopadla do otevřených polí. V izraelském pohraničním městě Sderot však byla údajně poškozena jedna továrna.

Izraelské letectvo se údajně zaměřilo na továrnu na zbraně a sklad zbraní patřící režimu vedenému Hamásem v Gaze.

Nejnovější nepřátelské akce na hranici mezi Izraelem a Gazou vypukly po násilných střetech mezi výtržníky a izraelskými policejními silami u mešity Al Aksá na Chrámové hoře v Jeruzalémě.

Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir vyzval vládu, aby svolala bezpečnostní kabinet do Jeruzaléma.

„Vláda, jejímž jsem členem, by měla důrazně reagovat na raketovou palbu z Gazy. Rakety Hamásu vyžadují reakci přesahující bombardování dun a neobydlených míst,“ řekl Ben Gvir, který slíbil tvrdou reakci na terorismus a násilí vůči Izraeli.

Někteří pozorovatelé se obávají, že současné násilí v Gaze by mohlo vést k dalšímu kolu bojů mezi Hamásem a Izraelem. V květnu 2021 vedly Hamás a Izrael jedenáctidenní válku, která byla rovněž vyvolána napětím o ramadánu v izraelském hlavním městě Jeruzalémě.

Po mezinárodně zprostředkovaném příměří v květnu 2021 premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že vojenská operace v Gaze změnila rovnici status quo.

„Změnili jsme rovnici nejen pokud jde o operaci, ale také pokud jde o budoucnost. Pokud si Hamás myslí, že budeme tolerovat ‚mrholení‘ raket, mýlí se,“ varoval Netanjahu. „To, co bylo, nebudeme v budoucnu tolerovat,“ dodal tehdy premiér.

06.04.2023 05:26 Daniel Žingor115Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.