Praha Jeruzalém

Při cvičení údajně jednotky Hizballáhu proskakovaly hořícími obručemi, střílely ze zadních částí motocyklů, vyhazovaly do vzduchu izraelské vlajky a skákaly přes zeď představující izraelsko-libanonskou hranici.

Od: United with Israel, 22. května 2023

Teroristická skupina Hizballáh v neděli poskytla novinářům vzácné pozvání a umožnila jim vstoupit na vojenskou základnu v jižním Libanonu, aby sledovali cvičení Hizballáhu, uvedla agentura Associated Press.

Podle agentury AP bylo možné vidět jednotky Hizballáhu, jak proskakují hořícími obručemi, střílejí ze zadních částí motocyklů, vyhazují do vzduchu izraelské vlajky a přeskakují zeď představující izraelsko-libanonskou hranici.

Cvičení mohlo být spojeno se „Dnem osvobození“, který se slaví 25. května 2000, kdy se Izrael stáhl z jižního Libanonu.

IDF se ke cvičení odmítla vyjádřit, uvedla agentura AP.

Hašem Safieddin, vysoký představitel Hizballáhu, uvedl, že cvičení mělo „potvrdit naši naprostou připravenost čelit jakékoli (izraelské) agresi“. Zmínil se také o přesně naváděných raketách Hizballáhu, které podle něj Izrael uvidí „později“.

Elias Farhat, libanonský armádní generál ve výslužbě, řekl agentuře AP, že cvičení bylo „symbolickou ukázkou síly“, zřejmě v reakci na nedávnou eskalaci situace v Gaze.

Mohanad Hage Ali, vedoucí pracovník Carnegieho střediska pro Blízký východ, který se zabývá výzkumem Hizballáhu, řekl agentuře AP, že cvičení bylo méně riskantním způsobem, jak ukázat sílu, než odpalování raket.

Sice „ukazuje, jak jsou silní, a vysílá zprávu Izraelcům, ale zároveň ukazuje, že tentokrát nechtějí eskalovat,“ řekl.

Ačkoli Izrael údajně pravidelně zasahuje cíle Hizballáhu a s Íránem spojené cíle v sousední Sýrii, minulý měsíc provedl vzácnější údery v jižním Libanonu poté, co odtud teroristé vypálili na Izrael téměř tři desítky raket, zranili dva lidi a způsobili materiální škody.

23.05.2023 05:13 Daniel Žingor112Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.