Praha Jeruzalém

Podle soudců v případě nelegální beduínské vesnice převažují obavy o bezpečnost a zahraniční vztahy nad obavami z prosazování práva.

Od: Israel National News 7. května 2023 18:40

Nejvyšší soud dnes (v neděli) zamítl petici hnutí Regavim, které požadovalo okamžité splnění dřívějších soudních rozhodnutí zbouráním nelegální beduínské osady Chán al-Ahmar.

Soudce Alex Stein v rozhodnutí napsal: „Odpůrci z řad státu se nevyhnuli své základní povinnosti zničit nelegální stanoviště. Jak nám však bylo přesvědčivě vysvětleno, nemohou tak v tuto chvíli učinit z aktuálních důvodů souvisejících s bezpečností státu a jeho zahraničními vztahy – důvodů, jejichž význam daleko převyšuje veřejnou potřebu prosadit v outpostu zákony o plánování a výstavbě a práva státu k pozemkům, na nichž byl nelegálně zřízen.“

„Podle našeho názoru tyto důvody souvisejí s bezpečnostními záležitostmi a zahraničními vztahy země,“ uvedl soudce Stein. „Za těchto okolností se předložená žádost vyčerpala. Jediné, co můžeme navrhovateli dát, je prohlášení, že základna byla postavena nezákonně, a proto by měla být vyklizena a zbourána. Pokud jde o poslední rozhodnutí odpůrců státu týkající se vymáhání práva proti základně a jejím obyvatelům, nemůžeme v tuto chvíli zasahovat.“

Soudce Noam Solberg dodal: „Po přezkoumání důvěrných materiálů, které nám byly předloženy, jsem rovněž přesvědčen, že skutečné, aktuální důvody, týkající se zahraničních vztahů a bezpečnosti země, v tuto chvíli neumožňují evakuaci.“

Hnutí Regavim v reakci na rozhodnutí soudu uvedlo: „Dopad tohoto rozhodnutí dalece přesahuje rámec této konkrétní nelegální palestinské základny. Toto nejnovější rozhodnutí Nejvyššího soudu ilustruje, že v dnešním soudním systému jsou si někteří rovnější než jiní.“

„V podobných peticích, kdy se stát odvolával na „politické ohledy“, jako například v případech Amona, Netiv Ha’Avot a Migron, Nejvyšší soud odmítl přijmout argumenty zahrnující politické ohledy a požadoval, aby stát vymáhal právo a provedl demolici. V těchto případech soud výslovně uvedl, že v případech týkajících se prosazování územních a stavebních zákonů není pro úvahy tohoto druhu místo.“

„Kapitulace státu před mezinárodním tlakem a dnešní rozhodnutí Nejvyššího soudu, které této kapitulaci udělilo pečeť, vedou Stát Izrael na pokraj anarchie: Zahraniční koncerny nyní mají oficiální potvrzení, že izraelská vláda při nátlaku ustoupí od své vlastní politiky a národních zájmů.“

„Současná terminologie dnešního rozhodnutí zní: „Hanba!“. Hanba izraelské vládě a hanba Nejvyššímu soudnímu dvoru,“ prohlásilo Regavim.

Nejvyšší soud nařídil demolici Chán al-Ahmaru, který byl nelegálně postaven na státních pozemcích, v roce 2017 na základě petice Regavimu z roku 2009. Vláda opakovaně žádala ad obdržela od soudu odklad vykonání příkazu, přestože zbourala několik židovských komunit, o nichž soudy rozhodly, že byly postaveny na soukromých arabských pozemcích.

Otázka Chán al-Ahmaru zkomplikovala mezinárodní vztahy Izraele, neboť zastánci vytvoření palestinského arabského státu v celé Judeji a Samaří požadují, aby vláda ignorovala rozhodnutí Nejvyššího soudu a umožnila beduínské vesnici zůstat na svém současném místě navzdory její nelegálnosti.

09.05.2023 05:42 Daniel Žingor117Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

2 komentáře

  1. Jaromír Vykoukal

    9. 5. 2023

    Odpovědět

    Těžko to vyhodnotit.

    • Daniel Žingor

      10. 5. 2023

      Odpovědět

      Jo... je to na nich...

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.