Praha Jeruzalém

Washington a Teherán jsou údajně blízko prozatímní dohodě, která by uvolnila tamnímu režimu miliardy dolarů.

Od: JNS, 1. června 2023

Izrael je znepokojen zprávami o dosažení prozatímní jaderné dohody mezi Spojenými státy a Íránem „v nejbližších dnech a týdnech“, informovala v pondělí izraelská média.

Konkrétně je Jeruzalém znepokojen dohodou, která by režimu v Teheránu umožnila zmrazit část svých jaderných aktivit výměnou za zrušení amerických sankcí, uvedly Kan News.

Zdroj blízký Bílému domu sdělil Kan, že „diplomacie je nejlepší způsob, jak Íránu zabránit v tom, aby měl jaderné zbraně“, a mezi Washingtonem a Teheránem prý byly v jaderné otázce vysílány zprávy.

Iran International v sobotu informovaly, že Washington a Teherán jsou blízko dohodě o uvolnění miliard dolarů ze zmrazených finančních prostředků výměnou za propuštění amerických rukojmích a „flexibilitu“ v jaderných jednáních.

Peníze by údajně pocházely ze zmrazených aktiv v Iráku a Jižní Koreji v hodnotě až 10 miliard dolarů nebo více, jak tvrdí íránští představitelé.

Americké sankce zakazují Iráku platit Íránu za zemní plyn a elektřinu, které dováží, a Jižní Korea dluží Íránu 7 miliard dolarů za ropu dovezenou před květnem 2019, kdy bývalý americký prezident Donald Trump uvalil na Írán nový soubor sankcí.

Podle zprávy Iran International by se na oplátku od Íránu očekávalo, že zaujme méně tvrdý přístup ke svému jadernému programu a propustí tři americké občany držené v Íránu jako rukojmí – Siamak Namazi, Emad Sharghi a Morad Tahbaz – a dva občany USA s trvalým pobytem v Íránu – Jamšida Šarmahda a Šahaba Dalílího. Všech pět je zadržováno na základě obvinění ze špionáže.

V pátek Írán vyměnil dva vězně s Belgií v rámci dohody, kterou zprostředkoval Omán.

Izraelský ministr zahraničí Eli Cohen v pondělí řekl Kan, že mezi Spojenými státy a Izraelem sice existuje „vynikající spolupráce“ v otázce Íránu, která vyústila v několik úspěchů, ale „Stát Izrael spoléhá především sám na sebe“.

Cohen je v současné době na diplomatické cestě po střední Evropě a v pondělí se v Záhřebu setkal s chorvatským premiérem Andrejem Plenkovićem.

02.06.2023 05:24 Daniel Žingor79Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.