Praha Jeruzalém

Hlasování završilo týdny protestů a hodiny debat o návrhu zákona omezujícího soudní přezkum.

Od: All Israel News 24. července 2023

Kneset dnes odpoledne v závěrečném čtení schválil návrh zákona o přiměřenosti.

Navzdory několika pokusům na poslední chvíli zákon pozměnit nebo navrhnout kompromisy koalice odmítla všech 140 opozičních výhrad k návrhu zákona a postoupila do závěrečného hlasování.

Opozice po druhém čtení oznámila, že bude závěrečné hlasování bojkotovat, což také učinila. Návrh zákona byl schválen 64 hlasy pro a 0 hlasy proti.

Díky rozhodnutí o bojkotu také odpadla možnost, jak někteří protestující doufali, aby malá skupina koaličních poslanců hlasovala proti návrhu zákona.

Těsně před závěrečným hlasováním se ministr financí Bezalel Smotrich údajně pokusil dosáhnout kompromisu a vyzval k šestiměsíčnímu odkladu přijetí zákona o reformě soudnictví. Jeho návrh odmítli ministr spravedlnosti Jariv Levin a ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir.

Hlasování proběhlo po téměř 30 hodinách debat na půdě Knesetu, před jehož budovou demonstrovaly desítky tisíc protestujících.

V celé zemi protestovaly proti koaliční vládě a justičním reformám v posledních 29 týdnech statisíce lidí.

Po oznámení přijetí zákona protestní organizace Kaplan Force prohlásila: „Vláda zničení Chrámu hlasovala pro rozdrcení Státu Izrael, jak jsme ho znali – budeme proti nim bojovat až do konce.“

Skupina oznámila, že bude v demonstracích proti vládě pokračovat.

„Budeme pokračovat v urputném boji, který bude jen horší a horší, a nakonec se Izrael vrátí k demokracii,“ uvedli v prohlášení.

„Díky bezprecedentnímu demokratickému hnutí zůstane Izrael demokracií, Stát Izrael patří izraelskému lidu, a ne monarchickému režimu. Nyní musíme všichni přidat na obrátkách a bojovat jako nikdy předtím. Nenechte se zmást – právě jsme začali.“

Vůdce opozice Jair Lapid prohlásil, že opozice boj nevzdá a podá kvůli návrhu zákona petici k Nejvyššímu soudu.

„Je to smutný den. Den zničení Chrámu. Den bezdůvodné nenávisti. Dívám se na oslavující koalici a ptám se, co oslavujete? To, že likvidujete židovský stát, který máme? To, co se tu dnes stalo, není v rámci demokracie. To je něco jiného. Je to naprosté porušení pravidel hry. Již zítra ráno podáme petici k Nejvyššímu soudu proti této prohrané legislativě. Nevzdáváme se a nevzdáváme se.“

25.07.2023 05:09 Daniel Žingor261Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

2 komentáře

 1. Jaromír Vykoukal

  25. 7. 2023

  Odpovědět

  Tak to je tedy síla. Myslím si že útěk od hlasování byl od opozice nerozumný krok...

  • Daniel Žingor

   26. 7. 2023

   Odpovědět

   ... mno vzhledem k tomu, že by výsledek zůstal úplně stejný, je to asi jedno...

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.