Praha Jeruzalém

„Je to přesný opak toho, co máme nyní, kdy je zakázáno vše kromě toho, co je povoleno. Od nynějška bude povoleno vše kromě toho, co je zakázáno,“ říká premiér Netanjahu.

Autor: Ben Rappaport, United with Israel, 13. září 2023.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úterý předsedal šestému zasedání ministerského výboru pro boj s životními náklady, během něhož nařídil do měsíce předložit memorandum o návrhu legislativy, která by otevřela izraelský trh výrobkům prodávaným v Evropě.

Cílem zákona, který navrhl ministr hospodářství Nir Barkat a prosazoval ministr financí Bezalel Smotrich, je úplné otevření izraelského trhu výrobkům prodávaným v Evropě, s výjimkami zakázanými regulačním úřadem.

„Podnikáme rychlé kroky k otevření izraelského trhu všem evropským výrobkům,“ řekl premiér během zasedání. „Co je dobré v Evropě, je dobré i v Izraeli.“

„Rozhodnutí, které jsme právě přijali v ministerském výboru pro životní náklady, spočívá v tom, že do zahájení zasedání Knesetu 15. října předložíme memorandum o návrhu legislativy na otevření izraelského trhu všem evropským výrobkům. Budou existovat výjimky, ale vše ostatní kromě výjimek bude povoleno,“ pokračoval.

„To je přesný opak toho, co máme nyní, kdy je zakázáno vše kromě toho, co je povoleno. Od nynějška bude povoleno vše kromě toho, co je zakázáno.“

„To je zásadní změna. Je to revoluce. Chtěl bych poděkovat ministrům, kteří na tom pracovali, i jejich týmům, které s touto revoluční změnou pomáhaly,“ uzavřel Netanjahu.

Barkat uvedl, že smyslem zákona bylo „vstoupit do historie“ a že zákon „otevírá brány desítkám tisíc výrobků“, jak uvádí Israel Hayom.

„Obchází to všechny bariéry normalizačního institutu,“ dodal Barkat. „Díky novému zákonu bude moci každý dovozce dovézt jakýkoli výrobek, který vyhovuje evropskému nařízení.“

14.09.2023 05:05 Daniel Žingor114Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

2 komentáře

 1. Jan Hora

  14. 9. 2023

  Odpovědět

  Docela příjemný protiklad všem těm různým evropským řečem o bojkotu výrobků z některých osad...

  • Jaromír Vykoukal

   14. 9. 2023

   Odpovědět

   Také Vás to překvapilo?

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.