Praha Jeruzalém

Saúdskou Arábií vlastněné médium připisuje odstoupení Rijádu „extremistickému“ postoji Netanjahuovy vlády vůči Palestincům.

Od: World Israel News, 17. září 2023

Významnou překážkou pro normalizaci vztahů mezi Saúdskou Arábií a Izraelem je skutečnost, že vláda v Rijádu údajně informovala Bidenovu administrativu, že pozastavuje veškeré související rozhovory, prozradil v neděli saúdskoarabskému zpravodajskému serveru Elaph se sídlem v Londýně izraelský představitel z úřadu premiéra.

Arabské zpravodajské médium, které je mnohými považováno za veřejnoprávní vysílání pro Jeruzalém a Rijád, citovalo anonymního představitele, který obvinil „extremistickou“ izraelskou vládu vedenou premiérem Benjaminem Netanjahuem. Saúdská Arábie rovněž vyjádřila obavy, že současná izraelská vláda brání mírovému procesu s Palestinci.

Podle zprávy byl Izrael tímto krokem „zmaten“ poté, co se vyjádřil, že normalizační dohoda se Saúdskou Arábií nebude podmíněna vyřešením palestinské otázky.

Ministr zahraničí Eli Cohen minulý měsíc řekl Elafu, že „palestinská otázka není překážkou míru“.

Zpráva také zdůraznila rostoucí frustraci Saúdské Arábie z toho, co vnímá jako Netanjahuovo ustupování požadavkům, které kladou „krajně pravicoví“ představitelé včetně ministra národní bezpečnosti Itamara Ben-Gvira a ministra financí Bezalela Smotriche.

Minulý týden ministr zahraničí Antony Blinken zdůraznil, že Saúdská Arábie považuje řešení palestinských záležitostí za nezbytnou podmínku jakékoli potenciální normalizační dohody s Izraelem. „Z toho, co slyšíme od Saúdů, je také jasné, že pokud má tento proces pokročit, bude velmi důležitá i palestinská část,“ řekl Blinken v americkém podcastu „Pod Save the World“. „Jakékoli snahy o zlepšení vztahů mezi Izraelem a jeho sousedy nemohou nahradit vyřešení neshod mezi Izraelem a Palestinci a mnohem lepší budoucnost pro Palestince,“ dodal.

18.09.2023 06:38 Daniel Žingor105Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

1 komentář

  1. Jaromír Vykoukal

    18. 9. 2023

    Odpovědět

    Už minulý týden se objevilo, že Saudové podmiňuji normalizaci vztahů s Izraelem Palestinci. Žádné překvapení a žádná novost.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.