Praha Jeruzalém

Sloupkař New York Times ve svém posledním článku tvrdí, že Biden předvedl „mistrovskou lekci“, když přinutil premiéra Netanjahua, aby si vybral mezi svou koalicí a mírovou dohodou se Saudy.

Od: Israel National News 24. září 2023 21:49

Sloupkař deníku New York Times Thomas Friedman, známý svými blízkými vazbami na amerického prezidenta Joea Bidena, v sobotu zveřejnil článek, který následoval po Bidenově setkání s premiérem Benjaminem Netanjahuem, k němuž došlo minulý týden v New Yorku.

Friedman tvrdil, že prezident se sice tvářil vůči Netanjahuovi přátelsky, ale „v soukromí strčil Bibimu do kapsy domácí úkol“.

Toto zadání podle Friedmana spočívalo v tom, že se Netanjahu měl rozhodnout, zda rozložit svou koalici, nebo nevyužít šanci dosáhnout normalizace vztahů se Saúdskou Arábií.

„Byla to mistrovská třída v tom, jak americký prezident předkládá izraelskému vůdci osudové rozhodnutí – rozhodnutí, které pro tohoto izraelského vůdce představuje nejtrýznivější výzvu jeho politické kariéry. Totiž: buď vyhodit do povětří extremistický kabinet, který jste sestavili, abyste se vyhnuli vězení – a nahradit ho koalicí národní jednoty – nebo vyhodit do povětří šanci na mír se Saúdskou Arábií, který by mohl vydláždit cestu k přijetí Izraele v celém muslimském světě,“ napsal Friedman.

Mezi podmínkami, které by Netanjahu musel přijmout výměnou za normalizaci se Saúdskou Arábií, jak je nastíněno v článku, by bylo omezení židovské výstavby v Judeji a Samaří, zlepšení životních a cestovních podmínek pro tamní palestinské Araby, prosazení správy většího počtu obydlených oblastí palestinskými Araby v souladu s dohodami z Osla a v podstatě souhlas s kroky na místě, které zachovávají možnost dvoustátního řešení.

Začátkem tohoto měsíce Friedman napsal sloupek, v němž vyzval USA a Saúdskou Arábii, aby nepokračovaly v dohodě o normalizaci saúdsko-izraelských vztahů, a tvrdil, že Netanjahuova vláda „není normální“.

Je známo, že Friedmanovy články občas odrážejí názor prezidenta Bidena. Před několika měsíci publikoval článek, v němž uvedl velmi přímé detaily rozhovoru mezi Bidenem a Netanjahuem, během něhož Biden premiéra vyzval, aby nespěchal s prosazováním reformy soudnictví své vlády bez širokého konsensu.

Mluvčí Rady národní bezpečnosti USA John Kirby později izraelskému zpravodajskému kanálu Channel 12 News potvrdil, že Friedmanův sloupek byl přesný a přesně odrážel, „kde má prezident hlavu“.

25.09.2023 05:14 Daniel Žingor189Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

3 komentáře

 1. Jan Hora

  25. 9. 2023

  Odpovědět

  Jestli je tohle pravda, tak to hraničí s katastrofou. Američtí komunisté likvidují Israel.

  • Daniel Žingor

   26. 9. 2023

   Odpovědět

   Tady bych souhlasil jen částečně :) - ano američtí progresivisté (ideologicky levičáci) se opravdu snaží zničit Izrael - potud bych souhlasil, že by to ovšem pro Izrael znamenalo katastrofu... - to spíš pro ně samotné v USA :)

   • tomason

    26. 9. 2023

    Odpovědět

    Tyhle podminky vnutili Saudske Arabii Spojene staty. Neskutecne co tenhle dementni, zkorumpovany a neschopny kasparek predvadi.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.