Praha Jeruzalém

V rámci dohody oznámené minulý měsíc souhlasila íránská administrativa s propuštěním pěti íránských občanů zadržovaných ve Spojených státech.

Od: Israel National News 11. září 2023, 23:58

Bidenova administrativa uvolnila cestu k propuštění pěti amerických občanů zadržovaných v Íránu tím, že vydala všeobecnou výjimku pro mezinárodní banky, aby mohly převést 6 miliard dolarů ve zmrazených íránských penězích z Jižní Koreje do Kataru bez obav z amerických sankcí, informovala v pondělí agentura Associated Press.

Kromě toho administrativa v rámci dohody souhlasila s propuštěním pěti íránských občanů zadržovaných ve Spojených státech, uvedla tisková agentura.

Dohoda byla dohodnuta minulý měsíc a jako první krok Írán tehdy propustil čtyři americké občany z teheránské věznice Evin do domácího vězení, kde se připojili k pátému, který již v domácím vězení byl.

Podle oznámení, které získala agentura Associated Press, ministr zahraničí Antony Blinken podepsal zrušení sankcí koncem minulého týdne, ale Kongres byl o rozhodnutí o zrušení sankcí informován až v pondělí.

Obrysy dohody byly oznámeny již dříve a výjimka se očekávala, ale v oznámení bylo poprvé uvedeno, že administrativa v rámci dohody propouští pět íránských vězňů. Jména vězňů nebyla uvedena.

Upuštění od sankcí znamená, že evropské, blízkovýchodní a asijské banky nebudou porušovat americké sankce při převodu peněz zmrazených v Jižní Koreji a jejich převodu do katarské centrální banky, kde budou drženy pro Írán, aby je mohl použít na nákup humanitárního zboží.

Převod 6 miliard dolarů byl rozhodujícím prvkem dohody o propuštění vězňů, v jejímž rámci byli minulý měsíc čtyři z pěti zadržovaných Američanů převezeni z íránských věznic do domácího vězení. Pátý zadržený byl v domácím vězení již dříve.

Lidé obeznámení s jednáním uvedli, že očekávají, že zadržení budou propuštěni již příští týden.

Mezi americkými vězni jsou Siamak Namazi, který byl zadržen v roce 2015 a později byl odsouzen k deseti letům vězení na základě mezinárodně kritizovaného obvinění ze špionáže, Emad Sharghi, makléř odsouzený na deset let, a Morad Tahbaz, britsko-americký ochránce přírody íránského původu, který byl zadržen v roce 2018 a rovněž dostal desetiletý trest. Čtvrtý a pátý vězeň nebyli identifikováni.

Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby byl brzy po oznámení dohody opatrný a uvedl, že „dohoda není uzavřena“ a že probíhají aktivní diskuse o tom, jak přivést pět Američanů domů.

12.09.2023 04:25 Daniel Žingor37Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.