Praha Jeruzalém

Netanjahu se ohradil proti tvrzení ajatolláha Chameneího, že arabské státy, které uzavřou mír s Izraelem, „sázejí na špatného koně“.

Autor: Andrew Bernard, The Algemeiner, 4. října 2023

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úterý důrazně varoval Írán a jeho nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího a prohlásil, že íránský režim nezabrání Izraeli uzavřít mírové dohody se Saúdskou Arábií a dalšími arabskými zeměmi.

„Zatímco Chameneího teroristický režim vyváží zkázu a destrukci, Izrael prosazuje pokrok a mír,“ uvedl Netanjahu v prohlášení.

„Stejně jako nám Írán nebránil v dosažení Abrahámovských dohod, nebude nám bránit ani v dalším rozšiřování okruhu míru ve prospěch občanů Izraele, národů regionu a celého lidstva.“

Abrahamovské dohody byly sérií historických mírových dohod mezi Izraelem a arabskými státy, které byly zprostředkovány za pomoci bývalé Trumpovy administrativy v USA.

Netanjahuovo prohlášení bylo replikou na adresu Íránu poté, co Chameneí označil Izrael za „rakovinu“ a pranýřoval země za snahu normalizovat vztahy s židovským státem.

„Imám (Ruholláh) Chomejní (který založil islamistický režim v Íránu) jednou označil uzurpátorský sionistický režim za rakovinu. Tato rakovina bude definitivně vymýcena rukama palestinského lidu,“ napsal Chameneí na X/Twitteru dříve v úterý.

„Vlády, které sázejí na normalizaci vztahů se sionistickým režimem, prohrají. Jak říkají Evropané: ‚Sázejí na špatného koně‘. To je definitivní postoj Islámské republiky.“

Podle mluvčího americké Rady národní bezpečnosti se Izrael a Saúdská Arábie dohodly na „základní struktuře“ případné normalizační dohody, kterou vyjednaly Spojené státy.

Pro Saúdy prý podmínky takové dohody zahrnují formální obranné ujednání nebo partnerský status se Spojenými státy, civilní program jaderné energetiky a určitou formu ústupků pro Palestince.

Chameneí nebyl tento týden jediným vůdcem, který varoval před normalizací diplomatických vztahů s Izraelem.

Hassan Nasralláh – vůdce Hizballáhu, Íránem podporované teroristické skupiny se sídlem v Libanonu – totiž v pondělí prohlásil, že jakákoli taková dohoda by podkopala Palestince.

„Sionisté musí slyšet řev muslimského světa,“ řekl Nasralláh. „Místo toho jsme svědky pokroku směrem k normalizaci. Každá země, která podepíše normalizační dohodu, musí být odsouzena a její jednání odsouzeno. Je to velmi nebezpečný krok a nůž (do zad) palestinskému lidu, mešitě Al-Aksá a opuštění Palestiny.“

Nasralláh dodal, že arabské země musí zabránit tomu, aby se jeruzalémská mešita Al-Aksá, často označovaná za třetí nejposvátnější místo islámu, stala „židovskou synagogou“.

Saúdská Arábie po celá desetiletí podporovala Arabskou mírovou iniciativu, návrh z roku 2002 vedený Saúdskou Arábií, který vyzýval arabské státy k normalizaci vztahů s Izraelem výměnou za návrat Izraele do hranic před rokem 1967 a uznání palestinského státu.

Za současného faktického vůdce Saúdské Arábie, korunního prince Mohammeda bin Salmána, byl tento návrh zřejmě odsunut na vedlejší kolej, přičemž korunní princ v nedávném rozhovoru uvedl, že „palestinská otázka je velmi důležitá“ – aniž by však vytýčil červenou linii pod palestinskou státností jako podmínku míru.

05.10.2023 05:12 Daniel Žingor52Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.