Praha Jeruzalém

Koaliční rada Sil islámské revoluce ocenila „tiché úsilí“ brigádního generála IRGC Mohammada Zahediho při řízení útoků proti Izraeli.

Od: JNS, 8. dubna 2024

Zabitý velitel íránských Islámských revolučních gard brigádní generál Mohammad Zahedi se podílel na plánování a provedení masakru Hamásu 7. října v jižním Izraeli, odhalila minulý týden politická koalice s úzkými vazbami na IRGC, informuje Iran International.

V prohlášení zveřejněném ve středu Koaliční rada sil islámské revoluce, tvrdé uskupení v teheránském parlamentu, ocenila Zahediho „strategickou roli při formování a posilování fronty odporu, jakož i při plánování a realizace Bouře Al-Aksá“.

„Osa odporu“ zahrnuje Hamás, Hizballáh, Islámský džihád, Hútíje a další Íránem podporované teroristické skupiny na Blízkém východě. „Operace Bouře Al-Aksá“ je název Hamásu pro vražedné řádění ze 7. října.

Strana rovněž ocenila Zahediho „velkým vyznamenáním“ za jeho „tiché úsilí“ při řízení útoků proti Izraeli. „Příznivci Tel Avivu by měli vědět, že tvrdá a politováníhodná reakce Íránské islámské republiky na tento krvavý zločin je na cestě a ovlivní budoucí vyrovnání v regionu, inšalláh (‚dá-li Bůh‘),“ dodala v prohlášení.

Koaliční rada sil islámské revoluce je složena z bývalých členů IRGC a jejích milicí Basídž a dalších věrných nejvyššího vůdce Alího Chameneího. V čele skupiny stojí Gholam-Ali Haddad-Adel, bývalý předseda parlamentu, který má blízko ke Chameneímu. Jejím tajemníkem je Parvíz Sorouri, bývalý velitel IRGC.

Podle zprávy listu The Wall Street Journal z konce října se před útoky 7. října v severozápadní části Negevu v Íránu cvičilo až 500 teroristů napojených na Hamás a Islámský džihád sídlících v pásmu Gazy.

Írán masakr oficiálně přivítal jako „úspěch“ a uvedl, že vražda přibližně 1 200 lidí, převážně židovských civilistů, byla odpovědí na zabití velitele jednotek Quds Force Kásema Solejmáního v Bagdádu v roce 2020 Spojenými státy.

Írán činí židovský stát odpovědným za smrt Zahediho, vrchního velitele Síly Quds, pověřeného operacemi v Sýrii a Libanonu, který byl zabit při leteckém útoku v Damašku počátkem minulého týdne. Izrael za útok oficiálně nepřevzal odpovědnost, ale čtyři představitelé sdělili deníku The New York Times, že úder nařídil Jeruzalém.

Zahedi byl nejvyšším představitelem režimu, který byl zabit od smrti íránského jaderného vědce brigádního generála Mohsena Fakhrizadeha v Teheránu při atentátu připisovaném Izraeli před čtyřmi lety.

Spolu se Zahedim bylo při útoku, jehož cílem byla budova sousedící s íránským velvyslanectvím, zabito dalších šest příslušníků IRGC.

Zdroje z režimu ve čtvrtek agentuře Reuters sdělily, že Teherán na nálet „vážně odpoví“, i když naznačily, že se bude snažit vyhnout přímému střetu s Izraelem a Spojenými státy.

Izrael je připraven na jakýkoli scénář, který se může v souvislosti s reakcí islámské republiky vyvinout, uvedl v neděli ministr obrany Yoav Gallant.

„Po dokončení hodnocení ministr Gallant zdůraznil, že obranný establishment dokončil přípravy na reakce v případě jakéhokoli scénáře, který se může vůči Íránu vyvinout,“ uvedlo ministerstvo obrany v prohlášení.

09.04.2024 05:34 Daniel Žingor300Zdroj: israel365news.com

Klíčová slova

2 komentáře

 1. Jaromír Vykoukal

  9. 4. 2024

  Odpovědět

  Tak to je zajímavá informace..

  • Petr Moravec

   10. 4. 2024

   Odpovědět

   Spíše konečně sami ajatoláhové řekli nahlas to, co každý už dávno ví - že za masakrem z 7.10. stojí Irán. Jen Joe a jeho administrativa tomu stále ne a ne uvěřit...zvláštní....

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.