Praha Jeruzalém

V Íránu rostou lidové nepokoje, režim zvažuje útok proti Izraeli.

Od: All Israel News 8. dubna 2024

Íránská měna v neděli prodělala další náhlý pád, který podnítil nespokojenost obyvatelstva, zatímco režim nadále zvažuje svou reakci na izraelské zabití sedmi svých vysokých vojenských představitelů v Damašku minulý týden.

Íránský riál se propadl tak, že jeden americký dolar měl na některých neoficiálních trzích hodnotu více než 660 000 íránských riálů, uvedl deník Jerusalem Post.

Přestože oficiální statistiky režimu devalvaci nereflektují, měna podle zprávy ztratila přes noc přibližně 30 % své hodnoty.

Jeden z obyvatel Íránu nahrál na sociální sítě video, které ukazuje, že zatímco před deseti lety by se za bankovku v hodnotě 50 000 riálů (1,2 USD) dalo koupit 30 vajec, dnes za ni bylo možné koupit pouze jedno vejce.

Podle záběrů sdílených na sociálních sítích dali v neděli fotbaloví fanoušci najevo svou nespokojenost s íránským režimem bučením a pokřikováním během minuty ticha věnované sedmi důstojníkům Islámských revolučních gard (IRGC), kteří zemřeli minulý týden.

Fanoušci teheránského fotbalového klubu Esteghlal se režimu vzepřeli už loni v říjnu, když úřady držely minutu ticha za „památku palestinských obětí v Gaze“, uvedl zpravodajský server Ynet News.

V posledních dnech se po celém Íránu uskutečnilo několik demonstrací proti zhoršující se ekonomické situaci v zemi, kterých se zúčastnilo široké spektrum lidí včetně zemědělců, důchodců, řidičů kamionů a zdravotnického personálu.

Výzkum ukázal, že emigrace mezi mladými íránskými odborníky v loňském roce vzrostla o 140 %, uvedly Iran International. Podle nedávného telefonického průzkumu společnosti Statis Consulting se sídlem v USA téměř polovina mladých Íránců doufá, že zemi opustí.

Mezitím íránské státní sdělovací prostředky pokračovaly ve vysílání výhrůžných vzkazů Izraeli, včetně infografiky různých raket íránské armády s doletem schopným zasáhnout Izrael, výhrůžek na adresu Izraele ze strany oficiálních představitelů a videa ukazujícího raketovou palbu namířenou proti Izraeli, uvádí deník Jerusalem Post.

Íránský ministr zahraničí Hosejn Amirabdollahian pokračoval ve svém blízkovýchodním turné pondělní návštěvou syrského Damašku, poté co nejprve navštívil Omán. Mezi cíle jeho cesty patří mimo jiné posílení podpory pro případnou odvetu proti Izraeli, uvádí Iran International.

Amirabdollahian uvedl, že jednal „o nejnovějším regionálním vývoji, včetně pokračování hybridních válečných zločinů sionistů proti Palestincům a nutnosti přijmout preventivní rozhodnutí“.

Íránský ministr zahraničí bude rovněž jednat s vysokými syrskými představiteli o několika bilaterálních a regionálních otázkách, včetně nejnovějšího vývoje v Izraeli a krize v Gaze, uvádí íránský státní deník Tasnim.

09.04.2024 05:22 Daniel Žingor223Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.