Praha Jeruzalém

Při řešení této existenční hrozby prostě není čas váhat.

Autor: Dr. Majid Rafizadeh, Gatestone Institute, 28. dubna 2024

Uprostřed konfliktu mezi Hamásem a Izraelem – zatímco pozornost světa je upřena na válku, kterou Írán a Hamás zahájili – využili íránští vládnoucí mulláhové příležitosti k urychlení svého jaderného programu.

Podporou, vyzbrojováním a výcvikem Hamásu, Hizballáhu a Hútíů zahájil Írán zástupnou válku proti Izraeli a využil konfliktu částečně k tomu, aby odvedl pozornost od svých jaderných ambicí.

Tento promyšlený krok slouží nejen bezprostředním zájmům Íránu na destabilizaci jeho protivníků – Spojených arabských emirátů, Saúdské Arábie, Jordánska, Bahrajnu a především Spojených států, které by rád viděl mimo region, aby Írán mohl mít pravděpodobně Blízký východ jen pro sebe.

Odvedení pozornosti od války v Gaze je rovněž v souladu s jeho cílem zlikvidovat Izrael.

Zatímco zmocněnci mulláhů vedou válku v první linii proti „malému satanovi“, Izraeli, Írán manévruje ve stínu a využívá chaosu k tomu, aby dosáhl významného pokroku ve svých jaderných schopnostech.

Od vypuknutí války se íránský jaderný zbrojní program prudce rozvíjí díky tajným aktivitám v silně opevněném zařízení ve Fordow.

Nedávná zpráva deníku Washington Post odhalila, že za rouškou tajemství se výroba obohaceného uranu v Íránu blíží k 90 % čistotě potřebné pro výrobu jaderných zbraní.

Zpráva osvětluje znepokojivý vývoj: v továrních komorách nyní hučí nově instalované zařízení, pravděpodobně alespoň částečně financované americkou administrativou, které má potenciál zdvojnásobit produkci obohaceného uranu v zařízení.

Tato tajná eskalace nejenže porušuje mezinárodní dohody, ale také podtrhuje odhodlání Íránu vyrobit jaderné zbraně co nejdříve.

Zdá se, že íránský režim je v úsilí o získání jaderných zbraní veden především horlivým odhodláním dosáhnout svého dlouhodobého cíle, kterým je zničení Izraele, země menší než New Jersey, kterou bývalý íránský prezident Alí Akbar Hášemí Rafsandžání fakticky označil za zemi pro „jednu bombu“: „Použití jaderné bomby v Izraeli nezanechá na zemi nic, zatímco islámskému světu pouze uškodí.“

Írán prostřednictvím své podpory Hamásu, Hizballáhu a Hútíů organizuje „vaření žáby“ v eskalaci nepřátelských akcí proti Izraeli tím, že postupně stupňuje své zástupné válečné akce jako prostředek, jak pro začátek řekl bývalý íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád, k „vymazání Izraele z mapy“.

Hamas 7. října 2023 zahájil svůj brutální útok odpálením tisíců raket na Izrael, zatímco přibližně 3 000 teroristů překročilo bariéru mezi Gazou a Izraelem a zaútočilo na izraelské vojenské základny a 22 civilních obcí.

Výsledkem tohoto útoku bylo, že teroristé Hamásu zavraždili v Izraeli přibližně 1 200 lidí – židů, muslimů, křesťanů, Izraelců, zahraničních dělníků i turistů. Zvěrstva Hamásu zahrnovala skupinová znásilnění, mučení mužů, žen a dětí, jakož i upečení dítěte k smrti v peci.

K dalším mrazivým činům patřilo uřezávání hlav a upalování dětí zaživa. Hamás se také zmocnil 240 rukojmích, které odvezl do svých tunelů v Gaze.

Tyto barbarské zvrácenosti podtrhují, že íránští vůdci jsou spokojeni, ne-li si přímo libují, v používání jakýchkoli dostupných prostředků k dosažení svých cílů.

S největší pravděpodobností se nedívají na svou devastaci v zahraničí jako na vyvolání nestability, ale naopak jako na prostředek k dosažení své hegemonie, po níž nastane mír – přinejmenším pro ně samotné.

Z pohledu Íránu je získání jaderných zbraní nejsnazší cestou, jak výrazně dokončit ovládnutí regionu a „exportovat revoluci“:

„Budeme vyvážet revoluci do celého světa. Dokud se nad celým světem nebude ozývat volání ‚není boha kromě Boha (Alláha)‘, bude se bojovat.“

Vyzbrojení jeho zástupných milicí jaderným potenciálem by posloužilo jako páka k posílení strategického postavení Íránu v regionu a zároveň by předstíral, že zastírá svou přímou angažovanost.

Poskytnutím jaderných zbraní těmto extremistickým skupinám a potenciálně i dalším by Írán nejen posílil hrozbu pro své protivníky, ale také by se snažil minimalizovat riziko přímých odvetných úderů proti sobě.

Tento plán žel představuje existenční hrozbu nejen pro regionální stabilitu, ale i pro globální bezpečnost.

Írán se přesouvá do Latinské Ameriky, pravděpodobně proto, aby se zaměřil na „Velkého satana“, Spojené státy.

Vyhlídka na beztrestné působení teroristických skupin vyzbrojených jadernými zbraněmi vyžaduje naléhavou pozornost.

Vzhledem k tomu, že Írán je při financování svých jaderných ambicí závislý na příjmech z ropy a zemního plynu, mohlo by uvalení a prosazování sankcí proti íránskému ropnému průmyslu a zaměření se na jeho ropnou infrastrukturu přinejmenším oddálit vývoj jaderných zbraní.

Mělo by se také usilovat o to, aby se sankce zaměřily na íránské jaderné objekty a na brutální Islámské revoluční gardy.

Při řešení této existenční hrozby prostě není čas na váhání.

Íránský režim prokázal své neochvějné odhodlání získat jaderné zbraně za každou cenu.

29.04.2024 05:39 Daniel Žingor235Zdroj: United with Israel

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.