Praha Jeruzalém

V Izraeli se očekává americký vyslanec Hochstein, Francie nabídla trojstranné zprostředkování s USA.

Od: All Israel News 15. června 2024

Izraelský ministr obrany Yoav Gallant v nezvykle ostrém veřejném prohlášení odmítl francouzský návrh prezidenta Emmanuela Macrona, podle kterého by Francie, Spojené státy a Izrael společně pracovaly v „kontaktní skupině“ na deeskalaci výbušné situace na severní hranici Izraele.

„Zatímco my vedeme spravedlivou válku a bráníme svůj lid, Francie přijala nepřátelskou politiku vůči Izraeli,“ napsal Gallant na 𝕏 ve vzácném prohlášení jen několik hodin před začátkem židovského šabatu.

„Francie přitom ignoruje zvěrstva páchaná Hamásem na izraelských dětech, ženách a mužích. Izrael nebude stranou trojstranného rámce navrhovaného Francií,“ napsal, aniž by se podrobněji věnoval důvodům svého odmítnutí.

Gallantovu reakci zřejmě vyvolalo rozhodnutí francouzských úřadů vyloučit izraelský obranný průmysl z účasti na obranném veletrhu Eurosatory ve Francii, který začíná v pondělí.

Eurosatory je jedním z největších obranných veletrhů na světě, na kterém se má prezentovat více než 1 700 firem pro více než 60 000 účastníků ze 150 zemí. Izrael se měl zúčastnit se 74 společnostmi.

Hizballáh mezitím o víkendu pokračoval v útocích na Izrael a způsobil škody a další požáry, které v posledních týdnech zničily území o rozloze více než 45 000 dunamů (11 120 akrů).

Teroristická skupina navázala na svůj 35 raketový útok na Kirjat Šmonu v pátek ráno a odpálila tři rakety na oblast Hanita a Ja’ara, pět raket na Margaliot a šest raket na Bar’am, kde požár způsobený výbuchy hořel ještě hluboko v noci.

Další dvě rakety byly odpáleny na Štulu a Metulu. Celkem Hizballáh v pátek vypálil na Izrael přibližně 60 raket.

Následující ráno IDF potvrdila, že dvě protitankové střely zasáhly strategicky důležitou základnu řízení letectva na hoře Meron, přičemž zdůraznila, že žádný voják nebyl zraněn a funkce systémů nebyla ohrožena.

IDF poté uvedla, že zlikvidovala teroristu Hizballáhu na motocyklu v libanonské vesnici Ajtaroun.

Později během dne Hizballáh prohlásil, že zaútočil rojem bezpilotních letounů na stanoviště IDF ve městě Goren v západní Galileji. IDF potvrdila, že čtyřem bezpilotním letounům se podařilo proniknout izraelskou obranou a explodovat na volném prostranství.

Hlavním zprostředkovatelem, který vedl snahy o dosažení diplomatického řešení konfliktu mezi Izraelem a Hizballáhem, který 8. října zahájil nepřátelské akce na podporu Hamásu, byl dosud zvláštní vyslanec amerického prezidenta Joe Bidena Amos Hochstein.

Podle zpravodajského serveru Axios má Hochstein v pondělí přijet do Izraele, aby jednal o stupňujících se útocích Hizballáhu na Izrael a hledal způsob, jak zabránit totální válce.

Gallant má koncem tohoto měsíce již podruhé během války navštívit Spojené státy, uvedl v sobotu deník Times of Israel.

Francouzský prezident Macron ve svém projevu na summitu G7 minulý čtvrtek nabídl svou zemi jako prostředníka a navrhl uspořádat třístranný summit s USA a Izraelem.

Gallantovy ostré komentáře k francouzské třístranné iniciativě se setkaly s nesouhlasem vysokých představitelů izraelského ministerstva zahraničí, což je přimělo Gallanta veřejně odsoudit.

„Nesouhlasíme s útoky ministra obrany Gallanta na Francii,“ uvedli nejmenovaní diplomaté ve vzácném prohlášení. „Kromě existujících neshod mezi Izraelem a Francií jsou výroky proti Francii nesprávné a nevhodné,“ dodali a poukázali na to, že Francie se „aktivně podílela“ na obraně Izraele před dubnovým útokem íránských dronů a raket.

„Od začátku války,“ uvedli diplomaté, „Francie zaujímá jasnou linii odsouzení a sankcí proti Hamásu a zaujímá agresivní linii ve všem, co má co do činění se sankcemi v EU proti Íránu a jeho raketovému a dronovému projektu, a byla partnerem v rozhodnutí Rady guvernérů MAAE urychlit proces sankcí proti íránskému jadernému programu.“

„Ministerstvo zahraničí bude i nadále bojovat za ochranu zájmů Izraele na severní hranici se všemi relevantními aktéry,“ uzavřeli diplomaté.

Krátce před začátkem židovského šabatu Gallant opět reagoval na nejmenované diplomaty s tím, že se jeho úřad „schovává“ za jejich anonymitu a že Izrael nebude Francii zatahovat do svých jednání o kritické situaci na severu.

„Izrael neudělí Francii status při úvahách o svých bezpečnostních potřebách v Libanonu. Tento postoj sdílejí i USA a Izrael,“ uvádí se v prohlášení Gallantovy kanceláře.

16.06.2024 05:55 Daniel Žingor207Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

1 komentář

  1. Karel Křivan, Ing.

    16. 6. 2024

    Odpovědět

    Milí Israelci, v jednotě je síla. Jediná vaše naděje.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.