Téměř rok aktivisté tlačili na to, aby se Eurovize stala zbraní proti Izraeli, a to navzdory tomu, že válku zahájil Hamas.

Od: United with Israel, 10. prosince 2025
Island ve středu oznámil, že se stáhne z Eurovize 2026 na protest proti účasti Izraele, a stal se tak pátou zemí, která tak učinila po Španělsku, Irsku, Slovinsku a Nizozemsku, které vydaly podobná prohlášení minulý týden.
Tento krok následuje po rozhodnutí Evropské vysílací unie potvrdit účast Izraele v příštím ročníku soutěže, a to navzdory měsíčnímu koordinovanému tlaku ze strany aktivistů proti Izraeli a několika vysílacích společností, které se snažily tuto událost zpolitizovat.
RÚV, islandská národní rozhlasová a televizní společnost, uvedla, že rozhodnutí o odstoupení přímo souvisí s tím, že Izrael byl do soutěže připuštěn. Generální ředitel Stefan Eiriksson prohlásil: „V současné situaci není s touto soutěží spojeno žádné mírové ani radostné pocity. Na základě toho se v první řadě stahujeme, dokud situace zůstává taková, jaká je.“ RÚV tvrdila, že účast Izraele „vyvolala neshody jak mezi členy Evropské vysílací unie (EBU), tak mezi širokou veřejností.“
Veřejné formulování morálních obav je v kontrastu s tím, co se odehrálo minulý týden za zavřenými dveřmi v Ženevě. Zástupci 56 členských států se zúčastnili valného shromáždění EBU, kde byly finalizovány aktualizované pravidla pro Eurovizi 2026. Malá skupina vysílacích společností se pokusila prosadit hlasování o vyloučení Izraele, ale tento pokus nakonec selhal. Po tajném hlasování EBU dospěla k závěru, že neexistuje žádný důvod k vyloučení Izraele, a znovu potvrdila, že Eurovize je soutěž mezi veřejnoprávními vysílacími společnostmi, nikoli politický tribunál. Izraelská vysílací společnost Kan i nadále splňuje všechny požadavky pro účast.
Aktivisté již téměř rok tlačí na to, aby se Eurovize stala zbraní k potrestání Izraele, a to navzdory tomu, že válku zahájil Hamas. EBU opakovaně prohlásila, že soutěž se nesmí proměnit v politický nástroj. Připomněla členům, že Eurovize již dlouho zahrnuje vysílací společnosti z Evropy, Blízkého východu a severní Afriky, včetně Jordánska, Tuniska, Maroka a Egypta, a že Kan nadále plně dodržuje všechna pravidla účasti.
Odpůrci Izraele se také pokusili vyvolat kontroverzi tvrzením o nesprávném postupu během loňského veřejného hlasování, i když vyšetřování nenašlo žádné důkazy, které by tuto spekulaci podpořily. Nicméně tyto narativy podnítily výzvy okrajových skupin k vyloučení Izraele z kulturních platforem, což odráží širší snahy o mezinárodní izolaci této země.
S odstoupením Islandu zůstává skupina bojkotujících zemí malá, ale hlasitá, sjednocená nikoli uměleckými zájmy, ale politickými motivy. EBU zdůraznila, že národní vysílací společnosti si samy rozhodují, zda se v daném roce zúčastní. Ředitel Eurovize Martin Green reagoval diplomaticky slovy: „Respektujeme rozhodnutí všech vysílacích společností, které se rozhodly nezúčastnit se příštího ročníku Eurovize, a doufáme, že je brzy opět přivítáme.“
Ačkoli kritici prezentují své odstoupení jako akt svědomí, tento vzorec je těžké ignorovat. Odráží koordinované úsilí izolovat Izrael na fóru, které nikdy nemělo sloužit politickým záštitám. Odmítnutí EBU změnit svá pravidla podtrhuje jednoduchou pravdu. Eurovize byla vytvořena, aby spojovala národy prostřednictvím kultury a hudby, ale ti, kteří bojkotují Izrael, se zdají být více zainteresovaní v písních o rozdělení a zášti než v písních o jednotě. Jejich činy nakonec odhalují více o jejich vlastních záměrech než o právoplatném místě Izraele na jevišti.




Izrael pokročil v přípravách na popravu teroristů ze 7. října, zatímco národ zvažuje biblický příkaz: „Jeho krev bude prolita člověkem“
Truchlící rodiče: „Zabraňte příznivci Hamásu postavit hotel v Jeruzalémě“
Teherán vyhrožuje: „Deštěm raket“ na Izrael
Popel z červené jalovice byl použitý v očistném rituálu, tvrdí aktivista
Francesca Albanese se chystá vystoupit na fóru Al Jazeery po boku vůdce Hamásu a íránského ministra zahraničí
V centrálním Izraeli odhalena íránská špionážní buňka
Odhalení tajného plánu Jareda Kushnera ohledně Íránu
První dvoustátní řešení: Zapomenuté rozdělení z roku 1922
Katolické církve v Jeruzalémě odsuzují křesťanský sionismus jako „škodlivou ideologii“, která ohrožuje jednotu církve
Nálepka na Netanjahuově telefonu upoutala pozornost arabského světa
Představitelka OSN, která pomáhala financovat vraždu dospívající dívky součástí výkonné rady pro Gazu
Jeruzalém se bouří, zatímco se vyšetřovatelé snaží zjistit příčinu úmrtí kojenců
„Křesťané by se měli radovat z návratu Židů do Svaté země“: ICEJ reaguje na prohlášení jeruzalémských církví
Denně je zavražděno 32 křesťanů, ale jediné, o co se Západ zajímá, je Gaza
Už nejsou spojenci Izraele!
Idan Amedi ostře kritizuje petici umělců za příměří: Jste k ničemu, máme vás plné zuby
Předpurimové zatmění Měsíce: Varování pro Araby i pro Západ
Imploze Gazy: Izrael měl celou dobu pravdu
USA, Izrael a Ukrajina
Papež Lev musí odsoudit Hamás, jinak riskuje, že bude následovat osud Pia XII
Aby zaútočili na Židy, založili v Argentině Eichmannovi synové nacistickou teroristickou buňku
Kdy byli vynalezeni „Palestinci“?
Počet obyvatel Izraele přesáhl 9 milionů
Celosvětový vůdce katolické církve volá po dodržování šabatu
„Téměř vše je pro Třetí chrám připraveno,“ tvrdí izraelská televize v reportáži o červených jalovicích dovezených loni do Izraele
Signalizuje přílet pěti červených jalovic do Izraele třetí chrám nebo konec časů?
Izraelská léčba COVID-19 – 100 % přežití – předběžná data



