Praha Jeruzalém

"Kdo z nás by akceptoval, aby se toto dělo na jeho hranicích?" Ptala se Haleyová. "Nikdo. Žádná země, která je zde přítomná, by nejednala s větší zdrženlivostí než Izrael. "

Od: JNS a AP

Velvyslankyně USA v OSN Nikki Haleyová silně obhajovala reakci Izraele na pondělní násilné nepokoje na hranicích s Gazou, které vedly k více než 60-ti palestinským mrtvým.

"Zeptám se zde mých kolegů v Radě bezpečnosti: Kdo z nás by akceptoval, aby se toto dělo na jeho hranicích?" A odpovídala: "Nikdo. Žádná země, která je zde přítomná, by nekonala s větší zdrženlivostí než Izrael. "

Po skončení palestinského násilí na jižní hranici Izraele s Gazou byla Kuvajtem svolána urgentní schůzka v Radě bezpečnosti (UNSC), kdy on sám spolu s mnoha dalšími členy rady obviňovali USA z toho, že přemístění jejich velvyslanectví do Jeruzaléma je příčinou tohoto násilí.

"Jednostranné rozhodnutí Spojených států o přesunutí jejich velvyslanectví do Jeruzaléma neznamená nic, ale vyvolává emoce," řekla Sacha Llorenti, vyslankyně Bolívie.

Nicméně Haleyová oponovala, když řekla, že přesun velvyslanectví byl "důvod k oslavě" a že "odráží vůli amerického lidu."

"Odráží naše svrchované právo rozhodovat o umístění našeho velvyslanectví. Důležité také je, že přesun našeho velvyslanectví do Jeruzaléma odráží skutečnost, že Jeruzalém je hlavním městem Izraele. ... Uznání této skutečnosti činí opravdový mír více dosažitelný, ne méně, "prohlásila.

Izraelský velvyslanec: Írán podněcuje násilí

Nikolaj Mladenov, vyslanec OSN na Středním východě, uvedl, že neexistuje "žádné ospravedlnění pro zabíjení" a "žádná výjimka".

Izraelský velvyslanec ve Spojených státech Danny Danon obvinil Írán, že pomáhá podněcovat násilí v Gaze a uvedl, že: "Ví, že Írán financuje Hamás."

"Víme, že vzpoury jsou dobře organizované, dobře financované a dobře organizované Hamásem," dodal. "Írán podporuje nepokoje v Gaze."

Danon také odsoudil činnost Hamasu a řekl, že tato palestinská teroristická skupina si "cení víc destrukce než prosperity, smrti než míru" a dodal, že Hamás úmyslně vede Palestince do neštěstí, aby získali propagandistické body.

"Co byste kdokoli z vás dělali, pokud by desetitísícové násilné davy ohrožovaly vaše suverénní hranice?" Danon se dál ptal členů Rady bezpečnosti. "Co byste dělali, kdyby se vaši lidé denně potýkali s teroristickými útoky? Nesmíte vstoupit do toho cyklu smrti, který Palestinci vytvořili. Musíte odhalit lži a jednat s nimi, když je uvidíte. "

Spojené státy zablokovaly prohlášení OSN k vyšetřování násilí, kde se mimo jiné psalo: "Rada bezpečnosti vyjadřuje své pobouření a zármutek nad zabíjením palestinských civilistů, kteří uplatňují své právo na pokojný protest. Rada bezpečnosti vyzývá k nezávislému a transparentnímu vyšetřování tohoto tak, aby byla vyvolána zodpovědnost. "

Toto prohlášení nijak nepojmenovává násilí páchané Palestinci na tomoto incidentu, což zahrnuje házení molotovských koktejlů a kamenů, zakládání požárů vůči vojákům IDF, vypouštění zápalných draků a balonových bomb do Izraele a pálení pneumatik k vytvoření kouře, aby mohly být umístěny bomby podél hraničního plotu.

 

16. 05. 2018 12:36 102 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova