Bidenův ústupek vede k útokům Islámské republiky na americké síly. Názor…
Autor: Daniel Greenfield 10.1.22 14:12
Tisíc pět set kilometrů od bílých sloupů bývalého paláce proměněného v pětihvězdičkový hotel jsou americké síly opět pod palbou. Dne 3. ledna byly dva sebevražedné drony namířeny na bagdádské středisko diplomatické podpory ministerstva zahraničí poblíž bagdádského mezinárodního letiště. Další dva teroristické drony se zaměřily na americké síly nasazené v boji proti Islámskému státu na letecké základně Al Asad. Základna byla v uplynulém roce opakovaně zasažena raketovými útoky podporovanými Íránem, zejména když na ni v létě dopadlo 14 raket, které způsobily několik zranění.
V průběhu loňského roku docházelo v Iráku k opakovaným raketovým útokům na Američany, které podporoval Írán, přičemž celkový počet jednotlivých útoků za Bidenovy vlády se odhaduje na 25.
Tyto útoky zůstaly většinou nepotrestány.
Zatímco Írán a média ochotně spojují poslední vlnu íránských útoků na americké síly se smrtí generála Solejmáního, pohodlně zapomínají, že Spojené státy ho odstranily v reakci na četné podobné útoky, včetně raketového útoku z roku 2019, při němž zahynul americký kontraktor a čtyři američtí vojáci byli zraněni, a na pokus íránských zástupců zopakovat Benghází útokem na naše velvyslanectví v Bagdádu.
Po dvou dnech útoků drony a raketami v řadě schválila Bidenova administrativa konečně údery na několik odpalovacích zařízení v Sýrii, která byla používána k útokům na americké síly.
„Tuto hrozbu musíme brát velmi vážně a vždy máme právo na sebeobranu,“ argumentoval mluvčí Pentagonu John Kirby.
Právo na sebeobranu je velmi nízká laťka.
Íránské raketové útoky na Američany se stupňovaly i v době, kdy se Bidenova administrativa snažila obnovit jednání s tímto teroristickým státem a poskytla mu nepřímé úlevy od sankcí.
V prvním celém červencovém týdnu docházelo téměř každý den k útokům zaměřeným na Američany.
Dne 11. září zaútočily dva bezpilotní letouny na americké síly na mezinárodním letišti v Erbílu.
Tehdy, stejně jako nyní, omezila Bidenova administrativa americký vojenský personál na obranné, preventivní letecké údery proti šíitským teroristickým skupinám, které útoky provedly.
Bidenova administrativa sice poskytla Íránu miliardové úlevy od sankcí, což je samo o sobě dostatečným aktem zrady, ale zdá se, že nemá velký zájem očekávat, že se Írán přestane snažit zabíjet Američany tím, že buď spojí úlevy od sankcí s ukončením teroru, nebo odmítne vyjednávat pod palbou.
Média sice o velkých útocích informují, ale tyto zprávy zahrabávají na zadní stranu. Mnoho lidí sice ví o vídeňských jednáních, ale mnohem méně jich tuší, že američtí vojáci jsou stále nasazeni v Iráku, aby čelili hrozbě ISIS, nebo že jsou pod palbou Íránu.
Zpravodajství o poslední vlně útoků podporovaných Íránem dále zkresluje celkový obraz tím, že zdůrazňuje tvrzení, že souvisejí s výročím Soleimaniho smrti, jako by teroristé nedělali totéž po celý předchozí rok. A jako by Soleimani nebyl klíčovým hráčem při organizování a financování těchto útoků předtím, než byl odstraněn.
Ministerstvo zahraničí nezaprodává jen Ameriku, ale i své vlastní lidi, kteří čelí raketovým útokům a útokům dronů ze strany teroristického režimu, s nímž se neúspěšně snaží zalézt do postele.
Daniel Greenfield, Shillman Journalism Fellow v Centru pro svobodu, je investigativní novinář a spisovatel, který se zaměřuje na radikální levici a islámský terorismus. Tento článek byl poprvé publikován v časopise FrontPage Magazine.