Praha Jeruzalém

Syn Elieho Wiesela reaguje na antisemitské graffiti v domě svého otce: "Paměť holocaustu a Židé jsou pod útokem"

Autor: Dovid Efune, Algemeiner

Jediný potomek přeživšího Holokaustu a laureáta Nobelovy ceny Elieho Wiesela reagoval na víkendové antisemitské znesvěcení otcova domova v severozápadním Rumunsku.

"Antisemitismus v Evropě existuje. Toto není ojedinělý incident," řekl v neděli Elisha Wiesel pro The Algemeiner. "Co se stalo v domě mého otce, je malým ukazatelem toho, co se děje na úrovni kontinentu. Jak paměť o holocaustu, tak Židé jsou tu pod útokem. "

Objev grafiti - v jasných růžových barvách - vyvolal vyšetřování místních úřadů, které incident také odsoudily. Mezi zprávami, z malého domku ve městě Sighetu Marmatiei, byly "nacistický Žid ležící v pekle s Hitlerem" a "Veřejné WC, antisemitský pedofil".

Kromě odsouzení tohoto útoku navrhl Elisha, který sloužil jako šéf informatiky u společnosti Goldman Sachs, určité praktické kroky a vyzval rumunskou vládu, aby přidala nejslavnější práci svého otce Noc, - o jeho zkušenostech z nacistického tábora smrti Osvětimi - jako povinnou četbu ve školách.

Rovněž vyzval k "zajištění toho, aby existovalo odpovídající financování a správa, aby dům mého otce mohl vyprávět příběh, který je potřeba: příběh jedné židovské rodiny a společenství, která tu kdysi žila, a příběh člověka, který chtěl, aby tento tak zoufalý hlas - a poučení z jejich zkázy - bylo slyšet."

"Prostor pro naději"

Wiesel junior také nabídl optimistický pohled na tento incident s tím, že "je tu také prostor pro naději."

"Promluvte si s mladou rumunskou ženou, která denně pracuje v tomto domě, a to i v zimě, kdy se tu netopí," řekl. "Jmenuje se Alina Marinceanová – není Židovka, dělá to z lásky. Je hluboce oddána památce otce a Židů z Sighetu, kteří byli vyhlazeni. Promluvte si s ní a inspirujte se. Ví, jak to probíhalo v čase, když bylo nejprve vytvořeno ghetto a následně proběhly z Sighetu deportace do Osvětimi, tak jsme se nechali poučit i já a moji bratranci. "

"To, co dělá, si zaslouží mnohem větší pozornost než hnusná nenávist nějakých opilých zločinců. Co můžeme udělat, abychom jí pomohli? "

Celkově bylo během holokaustu v Rumunskem spravovaných oblastech, pod maršálem Ionem Antonescem, fašistickým diktátorem země a spojencem nacistického Německa, zavražděno 380,000-400,000 Židů.

Elie Wiesel a jeho rodina byli do Osvětimi deportováni v roce 1944. Zatímco on a dvě z jeho sestřiček přežili, byli tam zavražděni jeho otec, matka a mladší sestra.

Až do roku 2016 byl Elie Wiesel předsedou poradní rady společnosti Algemeiner. V roce 1986 získal Nobelovu cenu míru.

 

05. 08. 2018 08:46 77 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem