Praha Jeruzalém

FBI odhalila síť snažící se propašovat agenty Hizballáhu do USA skrze Mexiko, informoval Sněmovnu reprezentantů ředitel FBI, Bob Muller. Agenti Hizballáhu pomáhali jiným osobám napojeným na Hizballáh vstoupit do USA, řekl Muller. USA mají nyní podle odhadů 11 milionů ilegálních imigrantů z Mexika. Američtí představitelé v minulosti vyjádřili své obavy ze spolupráce mezi drogovými kartely a teroristickými organizacemi v rámci přeshraničních průniků. Ředitel FBI během slyšení řekl, že vedle členů Hizballáhu zde byly také pokusy propašovat do USA čtyři čínské atomové vědce. To však není jediná známka operací Hizballáhu uvnitř USA. Ve čtvrtek bylo 19 lidí obviněno z vydírání, praní špinavých peněz, krádeží a ilegálního obchodu se záměrem shromáždit peníze pro Hizballáh.

Peníze byly získávány prodejem falešné Viagry pocházející z Číny a střední Evropy a z pašování cigaret ze států kde není spotřební daň do Michiganu, kde platí spotřební daň s cílem vydělat na rozdílu. Pašování cigaret zahrnovalo masivní transfer cigaret v hodnotě půl milionu dolarů týdně. Obžaloba odhaduje ztrátu pro stát Michigan v hodnotě 20 mil. dolarů, které si do svých kapes nahrabali členové Hizballáhu.
Síť byla odhalena v Dearbornu, předměstí Detroitu s nejvyšší koncentrací arabského obyvatelstva v USA. Celá operace však byla aktivována z Libanonu, Kanady, Brazílie, Paraguaye a Číny.
Devět z obviněných bylo zadrženo ve středu speciální jednotkou pro boj s terorem. Dalším osmi se podařilo uprchnout z USA a pobývají v Libanonu, Kanadě a dalších částech světa.

Operace zaměřená na získání desítek tisíc dolarů v USA pro Hizballáh začala v roce 1996 a byla poprvé odhalena v roce 2002 po útocích z 11. září a následném rozhodnutí vlády vytvořit jednotku pro odhalování teroristických organizací přes cesty peněz, stejně jako právní orgány, jimž se daří zasahovat mafii. Organizace Hizballáh, která takto fungovala nejméně osm let převáděla finance do Bejrůtu rodinám a sirotkům bojovníků Hizballáhu zabitých v bitvách s Izraelem nebo těch, kteří provedli bombové atentáty. Vedení Hizballáhu vyslalo lidi do USA a Kanady s nákupním lístkem zahrnujícím vybavení pro noční vidění, notebooky a další sofistikované vybavení vyžadované organizací pro její boj na severní hranici Izraele.

01.04.2006 00:00