Praha Jeruzalém

Hebrejské rukopisy nalezené v jeskyních v severním Afghánistánu naznačují, že zde nejméně před 1 000 lety existovala prosperující židovská komunita.

Autor: Joe Federman/The Associated Press, 17. října 2021

Muž známý jako poslední Žid z Kábulu by mohl brzy zamířit do Izraele poté, co v Zoomově hovoru souhlasil s náboženským rozvodem své odcizené manželky – což je podmínka pro hladký vstup do Svaté země.

Zebulon Simentov, který minulý měsíc uprchl z Afghánistánu po převzetí moci Tálibánem, přistál v neděli v Turecku, což je podle jeho zachránců poslední zastávka před cestou do Izraele, možná již tento týden.

Završil tak několikatýdenní odyseu, která zahrnovala útěk z jeho vlasti i rozvodové řízení přes videokonferenci, jež mělo zajistit, že se nedostane do problémů s izraelskými úřady.

Podle židovského náboženského práva musí manžel souhlasit s rozvodem své ženy, což on dlouhá léta odmítal. Tváří v tvář vyhlídce na soudní řízení v Izraeli, kde žije jeho bývalá manželka, Simentov po letech odporu nakonec minulý měsíc souhlasil s rozvodem ve zvláštním telefonátu na zoomu pod dohledem australských rabínských úřadů.

Část jednání si prohlédla agentura Associated Press. Během někdy chaotické diskuse vedené prostřednictvím tlumočníka, který se snažil vysvětlit postup, Simentov souhlasil s podpisem rozvodového dokumentu známého jako „get“ poté, co dostal ujištění, že nebude mít v Izraeli problémy.

Rabín Moše Margaretten, jehož nezisková skupina Tzedek Association cestu financovala, uvedl, že Simentov strávil posledních několik týdnů klidným životem v Pákistánu, islámské zemi, která nemá s Izraelem diplomatické vztahy.

Řekl, že jeho skupina zvažovala možnost dopravit Simentova do USA, ale rozhodla se, že Izrael je lepší destinací jednak kvůli obtížím při vyřizování vstupního víza do USA, jednak proto, že Simentov má v Izraeli mnoho příbuzných, včetně pěti sourozenců a dvou dcer.

„Ulevilo se nám, že se nám podařilo pomoci Zebulonu Simentovovi uprchnout z Afghánistánu a nyní do bezpečí v Turecku,“ řekl Margaretten, jehož skupina pomohla evakuovat z Afghánistánu několik desítek dalších lidí. „Zebulonův život byl v Afghánistánu v ohrožení.“

Rabín Mendy Chitrik, předseda Aliance rabínů v islámských státech, přivítal Simentova v neděli na letišti v Istanbulu.

Řekl, že má na pondělí domluvenou schůzku se Simentovem na izraelském konzulátu, aby vyřídil jeho vstup do Izraele. Podle izraelského „zákona o návratu“ má každý Žid nárok na izraelské občanství.

Chitrik řekl, že s Margarettenem a dalšími dobrovolníky pracoval několik měsíců na tom, aby Simentova dostal z Afghánistánu. „Jsem rád, že se tato záležitost konečně vyřeší,“ řekl.

Jak dlouho to bude trvat, zatím není jasné. Izraelské ministerstvo zahraničí uvedlo, že o žádosti neví a že Simentova mohou zdržet i protokoly o koronaviru, které omezují vstup do Izraele.

Simentov, který žil ve zchátralé kábulské synagoze, dodržoval košer stravu a modlil se hebrejsky, prožil desetiletí války, kdy se staletá židovská komunita v zemi rychle zmenšovala. Srpnové převzetí moci Talibanem však bylo zřejmě poslední kapkou.

Moti Kahana, izraelsko-americký podnikatel, který vede soukromou firmu, jež jménem Margarettenové evakuaci zorganizovala, řekl minulý měsíc agentuře Associated Press, že Simentov se Talibanu neobával, protože pod jeho vládou žil už dříve. Řekl, že k odchodu ho pomohly přesvědčit hrozby radikálnější skupiny Islámský stát a tlak sousedů, kteří se zachránili spolu s ním.

Hebrejské rukopisy nalezené v jeskyních na severu Afghánistánu naznačují, že zde nejméně před 1000 lety existovala prosperující židovská komunita. Koncem 19. století žilo v Afghánistánu přibližně 40 000 Židů, z nichž mnozí byli perští Židé, kteří uprchli před nucenou konverzí v sousedním Íránu. Úpadek komunity začal exodem do Izraele po jeho vzniku v roce 1948.

V rozhovoru pro agenturu Associated Press v roce 2009 Simentov uvedl, že poslední židovské rodiny odešly po sovětské invazi v roce 1979.

Několik let sdílel budovu synagogy s jediným dalším Židem v zemi, Isaakem Levim, ale během předchozí vlády Talibanu v letech 1996-2001 spolu pohrdali a byli velmi znepřáteleni.

V jednu chvíli Levi obvinil Simentova z krádeže a špionáže a Simentov kontroval obviněním, že Levi pronajímá pokoje prostitutkám, což Levi popřel, napsal v roce 2002 list The New York Times. Taliban oba muže zatkl, zbil a zabavil starobylý svitek Tóry, který se ztratil poté, co byl Taliban při invazi vedené Spojenými státy v roce 2001 odstaven od moci.

Když jeho osmdesátiletý spolubydlící v roce 2005 zemřel, Simentov řekl, že byl rád, že se ho zbavil.

Novináři, kteří Simentova v průběhu let navštívili – a zaplatili za rozhovory přemrštěné poplatky -, našli v něm zavalitého muže, který si rád dopřává whisky, chová jako domácího mazlíčka koroptev a sleduje afghánskou televizi. Dodržoval židovská dietní omezení a provozoval obchod s kebabem.

Narodil se v roce 1959 ve městě Herát na západě země a vždy zdůrazňoval, že Afghánistán je jeho domovem.

Tálibán, stejně jako ostatní islámské militantní skupiny, je nepřátelský vůči Izraeli, ale během své předchozí vlády toleroval nepatrnou židovskou komunitu v zemi.

18.10.2021 06:44 Daniel Žingor164Zdroj: World Israel News

Klíčová slova