Praha Jeruzalém

Izrael tuto iniciativu přivítal a obě země si tak připomínají první výročí svého nově navázaného spojenectví.

Od: JNS.org prostřednictvím Israel Hayom, 13. prosince 2021

Marocký král Mohammed VI. nedávno představil iniciativu na obnovu stovek historických židovských památek v království, informují arabská média.

Podle těchto zpráv je tento krok součástí sbližování mezi Rabatem a Jeruzalémem, které začátkem letošního roku obnovily diplomatické vztahy v rámci Abrahámských dohod.

Očekává se, že v rámci plánu dojde k renovaci stovek synagog, hřbitovů a památek židovského dědictví v několika městech v Maroku, mezi nimiž je i židovský hřbitov ve městě Fes, který zahrnuje 13 000 hrobů. Panovník se údajně také rozhodl obnovit původní názvy některých židovských čtvrtí v zemi.

V Maroku již bylo otevřeno několik židovských muzeí a další iniciativy, které se snaží uspokojit rostoucí zájem o zachování marockého židovského dědictví.

Izrael tuto iniciativu, která přichází v době, kdy si obě země připomínají první výročí svého nově navázaného spojenectví, uvítal.

Minulý měsíc izraelský ministr obrany Benny Gantz poprvé navštívil království, kde se setkal se svým marockým protějškem Abdellatifem Loudiyim. Oba podepsali memorandum o porozumění, které formalizuje obranné vazby mezi oběma zeměmi a umožňuje hladší spolupráci mezi jejich obrannými složkami.

14.12.2021 06:44 Daniel Žingor283Zdroj: United with Israel

Klíčová slova