Praha Jeruzalém

Pohřeb v Nazaretu upozornil na malou křesťanskou populaci ve Svaté zemi a její zapojení do společnosti.

Autor: Nicole Jansezian, 31. března 2022

Pohřeb 32letého Amira Khouryho dnes odpoledne upoutal pozornost na malou, ale živou křesťanskou komunitu v Izraeli, když tisíce lidí, včetně ultraortodoxních Židů, přišly vzdát hold policistovi, který v úterý zemřel při přestřelce s teroristou.

Khouryho pohřeb se konal ve čtvrtek v kostele Zvěstování v Nazaretu.

Na autobusu, který vezl věřící Židy z Bnej Braku, kde k útoku došlo, se objevil nápis: „Amir Khoury, hrdina Izraele“.

Teroristické útoky nepochybně zvyšují napětí mezi Židy a Araby v celém Izraeli, ale mnohdy jsou obětí těchto incidentů také Arabové. Při nedělním útoku byl vedle svého židovského kolegy zabit i příslušník pohraniční policie, který byl drúz. Oběma bylo 19 let.

Khoury v úterý večer přijel na motocyklu na místo činu až k místu, kde střelec stále střílel z M-16 v ultraortodoxním městě Bnej Brak. Byl zasažen v přímé přestřelce s teroristou – kterého poté Khouryho partner zastřelil – a útok tak skončil.

Pro Khouryho už ale bylo pozdě.

„Jsi skutečný hrdina, byl jsi hrdinou celého Izraele““ plakala na pohřbu Khouryho přítelkyně Shani Yesher.

„Miloval policii a vždy reagoval jako první. Říkal mi, že jednoho dne zabrání teroristickému útoku. Řekla jsem mu, že to za to nestojí,“ uvedla.

„Prosím, aby všichni říkali, že byl hrdina, i když by se mu nelíbilo, kdyby byla všude jeho fotka. Sedm let jsem nezveřejnila žádnou naši fotku a teď jsou naše fotky všude. Zbláznil by se, kdyby to viděl.“

Yesher řekla, že Khoury dokončil právnické vzdělání, ale raději zůstal u policie.

Khouryho otec Jeries – policejní důstojník ve výslužbě – řekl, že „na nás přišla tragédie jako blesk z čistého nebe“.

Pohřbu se zúčastnily tisíce lidí od policistů po věřící Židy, kteří byli dojati Khouryho obětí.

„Ve chvíli, kdy jsem se dozvěděl, že Amir Khoury byl křesťanský Arab, který byl zabit při záchraně Židů uprostřed Bnei Braku…. Řekl jsem si, že nejdůležitější věc, kterou můžeme udělat, nejlepší obrázek, který můžeme ukázat, je, že haredi Židé, náboženští Židé, přijdou na křesťanský pohřeb, aby mu vzdali úctu, kterou si zaslouží,“ řekl jeden z židovských truchlících pro Channel 12 News.

Zatímco mnoho izraelských Arabů má tendenci identifikovat se jako Palestinci a sympatizují s palestinskou věcí, jiní se snaží integrovat do izraelské společnosti a zároveň si zachovat vlastní kulturní a náboženskou identitu. Několik křesťanských organizací v severním Izraeli podporuje vstup Arabů do Izraelských obranných sil. V izraelské armádě slouží také drúzská komunita. Drúzové v Izraeli nejsou muslimové, ale hovoří arabsky. Jejich náboženství je tajný kult, jehož kořeny sahají až do Egypta.

01.04.2022 06:05 Daniel Žingor171Zdroj: All Israel news

Klíčová slova