Praha Jeruzalém

Věřící se schovávali ve sklepě synagogy Chabad, když se v jejich blízkosti během svátečních modliteb dopadla ruská raketa.

Od: Israel National News 10. října 2022 21:38

Židovská komunita v ukrajinském hlavním městě Kyjevě se v první den svátku Sukot jen o vlásek vyhnula katastrofě, když raketa vypálená v rámci ruské palby proti Ukrajině dopadla pouhých 100 metrů od centra židovské obce, kde ukrajinští Židé slavili svátek.

V centru se nachází synagoga Chabad, kterou vede kyjevský rabín Jonatan Markowitz.

Během bombardování se věřící ukryli ve sklepě synagogy a zůstali v areálu až do pozdního odpoledne.

Z informací poskytnutých místními bezpečnostními složkami kyjevskému rabínovi Yonatanu Markowitzovi (který je v Izraeli na rodinné oslavě) vyplývá, že mezi členy komunity nejsou žádné oběti a že pokračovali ve slavení Sukotu, přičemž dodržovali bezpečnostní pokyny úřadů.

Při ruských raketových útocích v nejméně deseti městech na Ukrajině a v Kyjevě zahynulo nejméně deset lidí a 60 bylo zraněno. Pokračují záchranné operace pro osoby uvězněné z trosek zřícených budov.

Při náletu, který byl zahájen jako odveta za bombardování mostu na Krymu, bylo vypáleno 83 raket.

Premiér Jair Lapid vydal prohlášení, v němž raketové útoky odsoudil: „Důrazně odsuzuji ruský útok na civilní obyvatelstvo v Kyjevě a dalších městech na Ukrajině. Posílám upřímnou soustrast rodinám mrtvých a ukrajinskému lidu.“

11.10.2022 05:03 Daniel Žingor80Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova