Praha Jeruzalém

Ukrajinský prezident tvrdí, že kandidát na premiéra Benjamin Netanjahu slíbil zvážit jeho žádost o poskytnutí systému protivzdušné obrany.

Autof: Nitsan Keidar 17. listopadu 2022 5:37  

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu večer prohlásil, že od designovaného premiéra Benjamina Netanjahua slyšel, že hodlá vážně uvažovat o předání systému protivzdušné obrany Ukrajině.

„V posledním rozhovoru s Benjaminem Netanjahuem jsem požádal, aby nám Izrael pomohl se systémy protivzdušné obrany. Netanjahu mi řekl, že se touto žádostí bude vážně zabývat,“ řekl Zelenskyj.

Netanjahu před volbami prohlásil, že hodlá přehodnotit izraelskou politiku ohledně války mezi Ruskem a Ukrajinou, stejně jako možnost poskytnout Zelenského armádě významnější obranné vybavení.

V návaznosti na rozhovor obou, kdy Zelenskyj telefonoval Netanjahuovi, aby mu poblahopřál k vítězství, zveřejnil Likud prohlášení, v němž se uvádí: „Designovaný premiér Netanjahu poděkoval Zelenskému za blahopřání a zopakoval svá slova z volební kampaně, že po nástupu do funkce se bude vážně zabývat otázkou Ukrajiny.“

Izrael během války dodal Ukrajině několik tun humanitární pomoci a obranného vybavení, ale zastavil se u prodeje moderních zbraní Kyjevu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je kvůli tomuto odmítnutí vůči Izraeli kritický, nedávno odsoudil nedostatek pomoci od Izraele během války s Ruskem a řekl, že jeho země od Izraele „nic nedostala“.

Minulý měsíc Zelenskyj prohlásil, že odmítnutí Izraele poskytnout Ukrajině vojenskou pomoc v reakci na ruskou invazi do jeho země způsobilo současné vojenské spojenectví mezi Ruskem a Íránem.

Později obrátil a řekl, že ve vztazích Kyjeva s Izraelem vidí „pozitivní trend“ poté, co si obě země vyměnily zpravodajské informace o údajném použití stovek íránských bezpilotních letounů Ruskem ve válce na Ukrajině.

17.11.2022 05:27 Daniel Žingor64Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova