Praha Jeruzalém

Americký ministr zahraničí Antony Blinken přijel v pondělí do Izraele, aby zde mimo jiné jednal o íránské hrozbě.

Od: JNS.org, 30. ledna 2023

Washington dává přednost diplomatické cestě s Íránem, ale vše – včetně vojenské možnosti – je na stole, uvedl v neděli americký ministr zahraničí Antony Blinken.

V rozhovoru s Nadjou Bilbassyovou z televizní stanice Al Arabiya na americkém velvyslanectví v Káhiře Blinken uvedl, že Írán se k diplomatickému řešení obrátil zády.

„Írán měl na konci léta loňského roku příležitost vrátit se k JCPOA,“ řekl Blinken podle čtení ministerstva zahraničí, přičemž použil zkratku pro takzvanou íránskou jadernou dohodu.

„Žel odmítli to, co bylo na stole a na čem se všichni dohodli,“ dodal ministr. „Nyní se soustředíme na mnoho věcí, které se od té doby staly, včetně strašlivých represí íránského lidu v ulicích Íránu, protože mladí lidé, zejména ženy, se postavili za svá základní práva a velmi důležité komunity napříč íránskou společností dělají totéž a jsou režimem násilně potlačovány.“

Na otázku Bilbassyové, zda by USA v případě nutnosti využily vojenskou variantu, Blinken odpověděl: „Vše je na stole.“

Na otázku, zda mají vojenská cvičení USA s Izraelem a dalšími zeměmi v regionu odstrašit Írán, Blinken odpověděl: „Veškeré naše vojenské úsilí je koncipováno s myšlenkou odstrašení – to znamená, že se snažíme zajistit, aby si případný agresor dvakrát rozmyslel, třikrát rozmyslel a pak to neudělal.“

Když se odstrašení nedaří, je důležité prokázat, že se země dokáže účinně bránit, dodal ministr.

Poslední otázka Bilbassyové se týkala nadcházející cesty ministra do Jeruzaléma a Ramalláhu.

„Jak můžete zmírnit napětí? Obáváte se třetí intifády? Jak můžete aktivovat smysluplný význam dvoustátního řešení?“ ptala se reportérka.

„Myslím, že jsme v posledních dnech byli svědky strašlivých teroristických útoků, které odsuzujeme a litujeme jich,“ řekl Blinken. „Vidíme také ztráty na životech civilistů, které jsou velmi znepokojivé. A v nejbližší době je nejdůležitější pokusit se o uklidnění,“ dodal.

„Chci mít možnost mluvit s izraelskou vládou, s vedením Palestinské samosprávy, vyslechnout si i lidi, kterých se to dotýká v jejich každodenním životě,“ dodal.

31.01.2023 06:12 Daniel Žingor143Zdroj: United with Israel

Klíčová slova