Praha Jeruzalém

Poté, co Teherán uzavřel dohodu se Saúdskou Arábií, se Írán snaží obnovit vztahy s jedním ze spojenců Izraele v rámci Abrahámovské dohody.

Od: United with Israel, 14. března 2023

Írán v pondělí oznámil, že usiluje o obnovení vazeb s Bahrajnem, jednou ze zemí, s nimiž Izrael navázal diplomatické vztahy v rámci Abrahamovských dohod.

Teherán toto oznámení učinil v návaznosti na nedávné Číně zprostředkované détente se Saúdskou Arábií, kterou se Izrael snaží zapojit do své rozšiřující se koalice regionálních partnerů.

„Bahrajn následoval Rijád, když v roce 2016 přerušil styky s Teheránem poté, co íránští demonstranti zaútočili na saúdské diplomatické mise v reakci na saúdskou popravu šíitského duchovního Nimra al-Nimra,“ uvedl v pondělí server i24.

„Obnovení politických vztahů mezi Íránem a Saúdskou Arábií ukazuje účinnost a úspěšnost diplomatického řešení nedorozumění,“ uvedl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Násir Kanání v komentáři, který citovaly i24.

„Vztahy mezi Íránem a Bahrajnem nejsou výjimkou,“ dodal Kanání.

Vzhledem k tomu, že Írán je na pokraji jaderné zbraně, nebylo sblížení Rijádu a Teheránu v Izraeli vítanou zprávou.

Islámská republika běžně vyhrožuje zničením Izraele a podporuje teroristické skupiny, které vraždí izraelské občany, včetně Palestinského islámského džihádu v Gaze. Rovněž financuje a cvičí síť teroristických armád v celém regionu, včetně Hizballáhu v Libanonu a Hútíů v Jemenu. Tyto síly destabilizují region a vedou zástupné války s Izraelem a Saúdskou Arábií.

V reakci na novou íránsko-saúdskou dohodu vydala palestinská teroristická skupina Hamás prohlášení, v němž prohlásila: „Je to významný krok ke sjednocení arabského a muslimského světa, posílení bezpečnosti a porozumění mezi arabskými a muslimskými národy a dosažení stability v regionu.“

Podle agentury Associated Press „Experti pochybovali, že by détente poškodilo Izrael. Saúdská Arábie a Írán zůstanou regionálními rivaly, i když si navzájem otevřou velvyslanectví ve svých hlavních městech,“ citujíc názor Yoela Guzanského z izraelského Institutu pro studia národní bezpečnosti.

„Nenápadná dohoda, kterou Saúdové s Izraelem uzavřeli, bude pokračovat,“ dodal Umar Karim, odborník na saúdskoarabskou politiku z Birminghamské univerzity, „saúdské vedení se angažuje více než jedním způsobem, aby zajistilo svou národní bezpečnost.“

15.03.2023 04:00 Daniel Žingor66Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

1 komentář

  1. Jaromír Vykoukal

    20. 3. 2023

    Odpovědět

    Je vidět že Írán dělá věci chytře...Opravdu chytře. Vojensky to nejde tak se pokusí shodit pod stůl abrahamské dohody a zabránit vzniku dalších...

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.