Praha Jeruzalém

Izraelští příznivci i odpůrci reformy soudnictví se odvolávají na Trumpovo obvinění, aby se ohradili proti „zpolitizovanému soudnímu systému“.

Autor: Tal Heinrich 5. dubna 2023

Bývalý americký prezident Donald Trump se v úterý u newyorského soudu prohlásil nevinným k 34 obviněním z trestných činů a stal se tak prvním americkým prezidentem, který byl trestně obviněn. Trump čelí obvinění z falšování obchodních záznamů prvního stupně, které souvisí s platbami „peněz za mlčení“ filmové hvězdě pro dospělé Stormy Daniels během volební kampaně v roce 2016.

Trump večer promluvil ze svého sídla Mar-a-Lago na Floridě a prohlásil, že si „nikdy nemyslel, že by se něco takového mohlo v Americe stát“.

„Jediný zločin, kterého jsem se dopustil, bylo, že jsem neohroženě bránil náš národ před těmi, kdo se ho snaží zničit,“ dodal.

Právníci bývalého prezidenta a současného republikánského favorita voleb v roce 2024 obvinili manhattanského okresního prokurátora Alvina Bragga z vedení „politického pronásledování“. Slíbili, že budou proti obviněním tvrdě bojovat.

Po obžalobě citovala CNN právního zástupce Donalda Trumpa Todda Blanche, který řekl: „Není to dobrý den … Nečekal jsem, že se to v této zemi stane. Neočekáváte, že se to stane … někomu, kdo byl prezidentem Spojených států.“

V Izraeli však záběry politických představitelů, kteří se dostavili k soudu, aby čelili obvinění z trestného činu, nejsou vzácností. Premiér Benjamin Netanjahu čelí v probíhajícím soudním procesu obvinění z úplatkářství, podvodu a porušení důvěry. Premiér Ehud Olmert se stal prvním bývalým izraelským předsedou vlády, který byl v roce 2016 uvězněn poté, co byl odsouzen za úplatkářství a maření spravedlnosti. Bývalý izraelský prezident Moše Kacav byl v roce 2010 odsouzen za znásilnění a další sexuální delikty. Ze sedmiletého trestu si odseděl pět let.

Nehledě na to, že mnozí Izraelci věnují Trumpovu případu, který se odehrává v New Yorku, velkou pozornost, neboť se týká nejžhavějšího tématu, o němž se v současnosti v židovském státě diskutuje: politizace soudnictví.

V Izraeli v posledních týdnech panuje zmatek kvůli kontroverzní reformě, kterou vláda prosazuje s cílem přepracovat soudní systém. Odpůrci reformy tvrdí, že reforma zpolitizuje Nejvyšší soud země a umožní koaliční převzetí moci. Zastánci reformy se domnívají, že současný izraelský soudní systém je zpolitizovaný a Nejvyšší soud „přesahuje své pravomoci“ a je „aktivistický“.

Ve dnech, které předcházely Trumpově obžalobě, formulovali znalci z obou stran v Izraeli své argumenty pro i proti reformě a odkazovali na historický precedens v USA.

Novinář a politický komentátor sítě YNET Attila Somfalvi, který často tweetuje proti soudní reformě, v neděli napsal: „“Demokratický státní zástupce posílá Trumpa k soudu. Jak dobrá je tato naprostá politizace soudnictví?“. Posměšně dodal s pomocí klaunských emotikonů: „Ať si politici sami jmenují soudce…. Jako v Americe, jako v Americe.“

Moderátor a komentátor Channel 14 News Erel Segal, který se přiklání k reformě, označil Trumpovo obvinění v New Yorku za „stalinistické metody neutralizace politických oponentů“. Přirovnal to k procesu s Netanjahuem, který mnozí jeho pravicoví izraelští příznivci považují za neobjektivní a politicky motivovaný.

„Myslím, že je to temný den v dějinách americké demokracie, protože to otevře dveře pro budoucí odvetu,“ řekl Segal ve vysílání. Dodal, že Izrael se ocitl v „bláznivému vleku kvůli bláznivému procesu a to na čtyři roky,“ a s odkazem na Netanjahuův případ řekl, že „to se může stát i v Americe“.

Srovnání Trumpovy a Netanjahuovy právní víry není rozšířené pouze na izraelské pravici. Bývalý zákonodárce Yair Golan z levicové strany Merec, která v posledních volbách neprošla přes práh, napsal na Twitteru: „Spojenectví mezi Trumpem a Netanjahuem se zdá být těsnější a pevnější než kdykoli předtím… Jedinou otevřenou otázkou zůstává, kdo bude odsouzen dříve.“

V USA i v Izraeli se mnoho lidí domnívá, že obvinění proti Trumpovi a Netanjahauovi jsou politicky motivovaná. Průzkum, který v roce 2021 provedl levicový Izraelský demokratický institut, zjistil, že 42 % dotázaných si myslí, že Netanjahuův proces je zpolitizovaný.

Průzkum CNN zjistil, že 76 % Američanů si myslí, že při rozhodování o obvinění bývalého prezidenta hrála roli politika. Nicméně 60 % respondentů uvedlo, že obvinění schvaluje.

Průzkum Quinnipiac University zjistil, že 62 % respondentů uvedlo, že vyšetřování velkou porotou bylo „motivováno především politikou“. Mezi republikány 93 % z nich uvedlo, že se domnívají, že vyšetřování Alvina Bragga bylo motivováno politicky, stejně jako 70 % nezávislých, ale pouze 29 % demokratů.

Stejný průzkum také ukázal, že 57 % Američanů si myslí, že trestní obvinění by mělo Trumpa diskvalifikovat z další kandidatury.

Když se izraelský zpravodajský kanál Channel 12 News v roce 2019 ptal na stejné otázky ohledně Netanjahua – 52 % Izraelců uvedlo, že by měl být vyloučen z kandidatury. O čtyři roky později je Netanjahu stále premiérem.

05.04.2023 06:14 Daniel Žingor214Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.