Praha Jeruzalém

Raketová palba následuje po úderech IDF na několik objektů PIJ v Gaze.

Autor: Joel C. Rosenberg All Israel News 10. května 2023 23:30

Izrael v tuto hodinu, v předvečer 75. výročí zázračného znovuzrození Izraele, zažívá nejintenzivnější raketový útok za téměř celý rok.

Od 23:30 místního času palestinští teroristé v Gaze podle Izraelských obranných sil vypálili více než 470 raket.

Zásadní otázkou je, zda izraelský premiér Benjamin Netanjahu dokáže obnovit stav odstrašení a útoky zastavit, nebo zda židovský stát čeká rychlá a zásadní eskalace?

Podle nepotvrzených zpráv médií je 30 až 50 % již vypálených raket nefunkčních a dopadá uvnitř pásma Gazy.

Zdá se, že většinu zbývajících raket systém Iron Dome úspěšně sestřeluje.

Modlete se prosím za rychlé obnovení klidu.

V květnu loňského roku bylo na Izrael z Gazy vypáleno více než 4 500 raket.

Netanjahu právě vydal na Twitteru následující prohlášení v hebrejštině:

Před týdnem jsme se na pozadí raketového útoku Islámského džihádu na osady Otaf rozhodli zasáhnout hlavy teroristů odpovědných za střelbu.

Jednali jsme pevně a klidně, přičemž jsme pečlivě zvažovali, abychom využili vhodného okamžiku pro úspěch mise.

Velmi dobře chápu touhu okamžitě ublížit těm, kteří ublížili nám. Je to pochopitelné, je to také přirozené. Ale to už bylo řečeno: „Trikem rozpoutáš válku.“

Takto jednáme a vždy budeme jednat proti těm, kteří usilují o naše duše. Ale děláme to podle svých vlastních podmínek – v čase a na místě, které si sami zvolíme…

**

Zásada, kterou se řídíme, je ostrá a jasná: kdokoli nám ublíží – ublížíme my jemu, a to s nadměrnou silou. Žádný terorista není imunní, i když se skrývá hluboko v hnízdech teroru.

**

Říkám našim nepřátelům: Jakákoli eskalace z vaší strany se setká s naší zdrcující odpovědí. A chci říci ještě jednu věc: V tomto boji stojíme všichni společně – jako bratři.

V okamžiku pravdy – všichni povstanou. To je pravý duch našeho lidu, který se umí sjednotit tváří v tvář každé výzvě – a s tímto duchem, s Boží pomocí, zvítězíme.

Po téměř půldruhém dni klidu, který následoval po úterním zabití tří vysokých představitelů palestinského Islámského džihádu v Gaze, se v jižních a středních oblastech Izraele rozezněly sirény červeného poplachu.

Poslední příval raket následoval po dřívějším vojenském úderu IDF na odpalovací stanoviště raket a minometů PIJ v pásmu Gazy.

Na videozáznamu, který sdílely Izraelské obranné síly, bylo vidět, jak dva teroristé připravují odpalovací zařízení, než je letecký úder zlikvidoval.

Palestinská média později tvrdila, že šlo o „zemědělce“.

Hebrejský zpravodajský server N12 uvedl, že se k útokům mohl připojit Hamás, a to na základě typu odpalovaných raket, ale tuto informaci IDF zatím nepotvrdila. Při předchozích raketových útocích se zdálo, že Hamás má větší rakety.

Později však uvedli, že Hamás zřejmě od útoků upouští, stejně jako v roce 2022.

Hamás dnes vydal prohlášení, v němž uvedl, že „zločiny okupace nedokážou odradit náš lid od pokračování v nezlomnosti a nepřítel za to zaplatí vysokou cenu“.

Teroristická organizace rovněž uvedla, že „reakce odporu je tváří v tvář každé agresi povinná a důsledná a v poli je jednotná“.

PIJ vydala prohlášení pro palestinské noviny Dunia Al-Watan, v němž uvedla: „Reakce na zločin izraelské okupace v pásmu Gazy přišla za účasti všech frakcí společného prostoru“.

Libanonské noviny Al-Akhbar uvedly, že Hamás a Džihád uplatňují taktiku, která je „v rozporu s očekáváním okupace“, a připravují se na odpověď, která jí „dá lekci“.

Izraelská armáda zatím hovořila pouze o útocích na objekty PIJ. Ve svém nejnovějším prohlášení IDF uvedla, že „pokračuje v úderech na infrastrukturu teroristické organizace Islámský džihád pro odpalování raket v pásmu Gazy“.

Žádné zprávy o izraelských obětech zatím nebyly podány. Jeden dům ve Sderotu byl zasažen raketou, rodina však nebyla doma.

Mluvčí IDF brig. gen. Daniel Hagari uvedl, že je třeba se připravit na pokračování bojů: „Kampaň ještě neskončila.“

Po masivním raketovém útoku vydal generálmajor Ghassan Alyan, koordinátor vládních aktivit na územích, zprávu v arabštině určenou obyvatelům Gazy. Uvedl, že Islámský džihád nese plnou odpovědnost za destabilizaci situace v pásmu Gazy.

„Vedení Islámského džihádu udělalo chybu – a za chyby se platí. Vedení a odpovědné osoby cestují do zahraničí a z hotelů posílají své muže odpalovat rakety na Izrael,“ řekl.

„Místo aby chránili vaše potřeby, váš ekonomický horizont, zlepšení vaší situace, ohrožují vás a vaše rodiny, a to kvůli falešným událostem, které nemají s Gazou nic společného,“ řekl jim Alyan.

Dnes brzy ráno se izraelský premiér Benjamin Netanjahu setkal s vůdcem opozice Jairem Lapidem, aby ho informoval o stavu operace.

Odpoledne Netanjahu vydal prohlášení, v němž uvedl: „Jsme připraveni na možnost rozšířené kampaně a tvrdých úderů proti Gaze.“

Zde je video IDF z odvetných úderů:

Tato zpráva se vyvíjí a bude aktualizována, jakmile budou k dispozici nové informace…

11.05.2023 05:28 Daniel Žingor217Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

4 komentáře

 1. Jaromír Vykoukal

  12. 5. 2023

  Odpovědět

  Každý zmetek, co se motá kolem palestinských Arabů, vidí vinu vždy jen na izraelské straně. I mě je líto ztrát na životech. Ale pokud Palestinský islámský žihád používá ženy a děti jako živé štíty, je to jeho bagr. A paní Francesca Albaneseová by se měla zamyslet, jestli válečný zločinec není druhá strana.

 2. Jan Hora

  11. 5. 2023

  Odpovědět

  No, a Francesca Albaneseová, zvláštní zpravodajka OSN pro okupovaná palestinská území, označila úterní izraelské nálety v Pásmu Gazy za „možný válečný zločin“...

  • Daniel Žingor

   11. 5. 2023

   Odpovědět

   :\ ... no proto vedeme server israel.cz, aby se o takových zrůdnostech informovalo... jinak izraelský velvyslanec při OSN opakovaně žádal veřejné odsouzení raketových útoků z Gazy... snad se mi to zítra vejde do zveřejňovaných článků.

  • Daniel Žingor

   14. 5. 2023

   Odpovědět

   Mno... nevejde. :\ těch informací je tolik, že musím brutálně selektovat - snad se mi tam zítra vejde, jak byla EU "hluboce zneklidněna novým kolem násilí"... snad...

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.