Praha Jeruzalém

Slyšení se má konat 12. září.

Od: All Israel News 31. července 2023

Izraelský Nejvyšší soud v pondělí odpoledne potvrdil, že všech 15 soudců Nejvyššího soudu se zúčastní nadcházejícího panelu pro přezkum zákona o normě přiměřenosti. Slyšení se uskuteční v úterý 12. září.

Oznámení předsedkyně Nejvyššího soudu Ester Hayutové je prvním případem v historii Izraele, kdy všichni soudci Nejvyššího soudu zasednou společně v panelu pro soudní přezkum zákona Knesetu.

Plánované slyšení k přezkoumání petic proti nově přijatému zákonu bylo poprvé zmíněno minulý čtvrtek. Soud zamítl dodatečnou žádost o uvalení soudního zákazu na zákon až do stanoveného slyšení.

Izrael je již několik měsíců rozdělen ohledně reformy soudnictví, přičemž probíhající debata odhalila všeobecnou nedůvěru v politické vedení země.

Problém vyvrcholil minulé pondělí, kdy Kneset hlasoval pro zavedení zákona o normě přiměřenosti, který je již několik měsíců středem sporu o soudní reformu.

Protestní hnutí, které je již 30 týdnů silné a nejeví známky oslabení, obvinilo premiéra Benjamina Netanjahua a jeho koalici, že oslabením moci Nejvyššího soudu ohrožují demokratickou povahu židovského státu.

Mnozí kritici v Izraeli i v zahraničí se obávají, že zákon o „přiměřenosti“ je jen začátkem snahy koalice dramaticky změnit izraelské právní prostředí a podkopat nezávislé soudnictví.

Hnutí za kvalitní vládu v Izraeli vydalo varování, že právní reformy Netanjahuovy vlády ohrožují izraelskou demokracii.

Premiér odmítl komentáře naznačující, že nový zákon představuje konec izraelské demokracie, tím, že je označil za „hloupé“, a trval na tom, že jeho vláda pracuje na obnovení rovnováhy moci, čímž v podstatě posiluje demokracii v židovském státě.

Netanjahu a jeho koalice tvrdí, že soudy často překračují své pravomoci aktivistickými rozhodnutími, jejichž cílem je postihnout pravicová rozhodnutí a politiky.

„Dnes jsme provedli požadovaný demokratický krok. Cílem tohoto kroku bylo obnovit určitou míru rovnováhy mezi úřady, která zde byla 50 let. Přijali jsme novelu o klauzuli přiměřenosti, aby zvolená vláda mohla vést politiku v souladu s rozhodnutím většiny občanů země,“ řekl Netanjahu izraelské veřejnosti v projevu krátce po dramatické zprávě o přijetí zákona.

„Podstatou demokracie je rovnováha mezi vůlí většiny a právy menšin, a té je dosaženo rovnováhou mezi třemi složkami moci,“ vysvětlil Netanjahu. „To se v Izraeli za posledních 20 let vymklo z kloubů,“ řekl Netanjahu minulý týden v rozhovoru pro ABC News. Premiér rychle odmítl mezinárodní kritiku krize izraelské soudní reformy.

Oznámení o jednání Nejvyššího soudu příští měsíc přišlo v návaznosti na prohlášení izraelského ministra obrany Joava Gallanta členům izraelského výboru pro zahraniční věci a obranu, že spor o soudní reformu poškodil „národní odolnost“ země.

01.08.2023 05:21 Daniel Žingor112Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.