Praha Jeruzalém

Dr. Yaari, odbornice na saúdskou politiku: Bin Salmán překvapil tím, že byl ochoten obětovat palestinskou otázku pro své zisky z dohody.

Autor: Simon Cohen 1. října 2023 20:09

Bílý dům oznámil, že již existuje základní rámec pro dohodu mezi Saúdskou Arábií a Izraelem, což dobře koresponduje s publicitou, které se v poslední době dostalo pokroku v rozhovorech směřujících k dohodě.

Saúdský následník trůnu Mohammed bin Salmán upřesnil, že bude ochoten být flexibilní v palestinské otázce, ale důležité pro něj je obranné spojenectví s Američany. O saúdských zájmech a izraelské ceně spojené s dohodou hovořily Israel National News s Dr. Michal Yaari, odbornicí na Saúdskou Arábii z Open University a Ben Gurionovy univerzity.

K tomu, co se zdá být bin Salmánovým popřením závazku vůči myšlence palestinského státu, Dr. Yaari uvedla, že je nakonec přirozené, že každá země upřednostní své vlastní zájmy před zájmy jiných. Nicméně „na rozdíl od jiných zemí vedla Saúdská Arábie palestinský boj za vytvoření státu. Tak tomu bylo v případě různých saúdských mírových iniciativ. Po mnoho let vždy tvrdili, že se o své palestinské bratry postarají. Nyní nastala zvláštní situace, o které jsme si nemysleli, že se jí dočkáme, protože jsme si vždy mysleli, že pokud dojde k mírové dohodě, bude to dohoda mezi Izraelem a Saúdskou Arábií, a nyní vidíme, že jde o mnohem širší a významnější dohodu, jejíž nejvýznamnější částí je část mezi Saúdskou Arábií a Spojenými státy.“

V tomto ohledu Yaari řekla: „Saúdové říkají, že opravdu chtějí, aby se dohoda uskutečnila, a udělají vše pro to, aby se tak stalo. Pokud bude výsledkem to, že budou muset obětovat palestinskou otázku, není to špatné, protože za to dostanou obrovskou věc.“

K tomu Jaari přidala poznámku, podle níž by se USA mohly postavit proti dohodě, pokud nebude obsahovat odpověď na palestinské požadavky. Zda bude tento odpor výrazný, nebo slabý, Yaari neupřesnila, protože není odbornicí na americkou politiku.

Co se týče saúdských vazeb s Izraelem, Dr. Yaari zdůraznila, že se jedná o dlouhodobý vztah, který je znám již nejméně dvacet let, kdy se zástupci Mossadu setkávali s představiteli v saúdském královském paláci a vztahy mezi zeměmi byly navázány i bez dohody. To bylo výhodné pro obě země, které fungovaly pod mediálním radarem, což jim poskytovalo široký manévrovací prostor bez veřejného tlaku z obou stran.

Existuje vůbec možnost, že by den po zveřejnění souvislostí došlo k veřejnému tlaku na královský palác? Je Saúdská Arábie zemí, která takové námitky řeší? Jaari souhlasila, že je skutečně, jelikož se nejedná o demokratickou zemi, jakékoliv rozhodnutí následníka trůnu akceptováno a realizováno, nicméně královskému paláci je jasné, že v zájmu zajištění vládní stability a zabránění situaci, kdy by se královský palác po několika desetiletích zhroutil, jak se stalo v jiných muslimských zemích, je vhodné prosazovat takovéto dramatické kroky z co nejširší shody.

Zhodnotila, že nakonec „sentiment vůči palestinskému problému na saúdské ulici nadále existuje, ale saúdského občana zajímá mnoho jiných věcí“.

INN citovala Dr. Yaari, že egyptský precedens dokázal, že mírová dohoda nebyla zrušena, ani když se vláda dostala do rukou nejextrémnějších sil (ze strany Izraele). Nelze předpokládat, že se tak stane i v saúdském případě, pokud dojde k revoluci? Yaari také zmínila turecký precedens, kdy byly bezpečnostní zájmy Izraele dotčeny, když se zhoršily vztahy mezi Izraelem a Tureckem.

Dále dodala, že zatímco mír s Egyptem a Jordánskem je chladný a odcizený, existuje naděje na vřelý a živý mír se Saúdskou Arábií, který zastíní i dohodu s Emiráty. Aby se tak stalo, musí se o všech palčivých a bolestivých otázkách diskutovat a ne je zakrývat.

Pokud jde o palestinskou otázku, Dr. Yaari se domnívá, že izraelská vláda se mýlí, když Palestince bagatelizuje a vysmívá se jim, že byli z dohody vynecháni. Domnívá se, že by bylo správné, kdyby premiér objasnil, že prozatím se tato otázka nevyřeší, ale byl citlivý k problému, který znepokojuje mnohé v arabském světě, a doufá, že v budoucnu bude možné dosáhnout nějaké dohody. Takové prohlášení by ukázalo úroveň lidskosti, která by arabskému světu mnohem lépe zprostředkovala poselství.

Dr. Yaari byla také dotázána na dominanci královské rodiny v Saúdské Arábii a odpověděla, že na rozdíl od jiných muslimských zemí, kde je vláda v rukou menšiny, která diktuje své názory a moc, se zdá, že saúdský královský palác se těší velmi široké podpoře. Jediní odpůrci následníka saúdského trůnu pocházejí z blízkého okolí, protože jeho jmenování nebylo okamžité, ale vláda je velmi stabilní a saúdské obyvatelstvo ho má velmi rádo za změny, které provedl v jejich životním stylu, hlavně v oblasti sportu, kultury, cestovního ruchu, hudby, postavení žen a dalších, i když v jiných oblastech se královská rodina chová zavrženíhodně.

Vzhledem k tomu všemu se INN zeptala Dr. Yaari, jakou cenu bude muset Izrael zaplatit za dohodu, kde největšími příjemci jsou další obří partneři, Saúdská Arábie a USA. „Dokud nebude dohoda podepsána, nebudeme to vědět,“ řekla Yaari a dodala: „Původně jsme odhadovali, že dojde k ústupkům pro Palestince, ale pak promluvil bin Salmán a nemluvil o řešení palestinského problému, ale o zlepšení života Palestinců a o ničem dalším. Když mluví takovými slovy, kompenzace pro Palestince budou pravděpodobně velmi, velmi omezené a ve skutečnosti zde Izrael může dostat dohodu, která změní realitu, za velmi nízkou cenu, pokud vůbec nějakou.“

02.10.2023 05:37 Daniel Žingor192Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

2 komentáře

 1. Jan Hora

  2. 10. 2023

  Odpovědět

  Takovéto rozhovory jsou vždy zajímavé, ale je v nich schováno jedno nebezpečí: odborník má nějaké osobní názory, politické preference, a ty chtě nechtě do svého vyjádření promítá. Jenomže čtenář neví jak.

  • Daniel Žingor

   3. 10. 2023

   Odpovědět

   Je to tak - tu cenu se teprve dozvíme a obecně "there is no free lunch" - tedy se dívám na možnost, že by to Izrael "nestálo skoro nic" VELMI zdrženlivě. V tomto případě tady máme jeden mírně uklidňující prvek a to je Netanjahu - předpokládám, že ten je natolik zkušený a upevněný, že se nedá jen tak chytit, jako se to stalo např. Sharonovi.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.