Česká republika by měla oznámit přesun svého izraelského velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, informoval v sobotu izraelský zpravodajský server Ynet.

Od: All Israel News 6. dubna 2025
Podle zprávy informoval vysoký český úředník izraelský protějšek, že se vláda v Praze rozhodla v blízké budoucnosti přesunout své velvyslanectví. Pokud by se to uskutečnilo, stala by se Česká republika prvním členským státem Evropské unie, který by přemístil své velvyslanectví do Jeruzaléma.
Jeruzalém je faktickým hlavním městem Izraele a je hlavním městem židovského národa již 3 000 let. Většina zemí však v současné době Jeruzalém jako hlavní město Izraele neuznává z politických a náboženských důvodů a kvůli probíhajícímu konfliktu s Palestinskou samosprávou. Palestinská samospráva prohlašuje východní Jeruzalém za své budoucí hlavní město, zatímco Izrael trvá na tom, že město je jeho věčným a nedělitelným hlavním městem.
Česká republika je obecně považována za jednoho z nejbližších spojenců židovského státu v Evropské unii. Češi často podporují židovský stát na mezinárodních fórech a několikrát zablokovali protiizraelské politické iniciativy v rámci EU.
V prosinci 2017 americký prezident Donald Trump oficiálně uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. V následujícím roce 2018 bylo do nového sídla v Jeruzalémě přemístěno velvyslanectví USA. V témže roce zde Česká republika zřídila kancelář pro kulturní a ekonomické záležitosti, která se později rozšířila i o konzulární služby.
V prosinci 2022 bývalý český prezident Miloš Zeman, který je hlasitým stoupencem Izraele, veřejně doporučil, aby země přesunula své velvyslanectví do Jeruzaléma. Doporučení však tehdy nebylo realizováno, pravděpodobně kvůli obavám, že by to mohlo mít negativní dopad na diplomatické styky a obchod České republiky s arabským a širším muslimským světem, který se z politických a náboženských důvodů staví proti Jeruzalému jako hlavnímu městu Izraele.
V současné době má v Jeruzalémě své velvyslanectví šest zemí: Spojené státy, Honduras, Guatemala, Paraguay, Nová Guinea a Kosovo, které se stalo prvním státem s muslimskou většinou, který umístil své velvyslanectví v izraelském hlavním městě.
V únoru 2025 se Fidžijská republika stala sedmým státem, který oznámil svůj záměr přesunout své velvyslanectví do Jeruzaléma.
„Blahopřeji Fidži k rozhodnutí otevřít velvyslanectví v Izraeli, v Jeruzalémě, věčném hlavním městě židovského národa. Děkuji premiérovi a ministru zahraničí Sitibanimu Rabukovi, příteli Izraele, za přijetí dnešního rozhodnutí ve fidžijské vládě,“ napsal tehdy na sociální síti 𝕏 izraelský ministr zahraničí Gideon Sa’ar.
Pokud by se to uskutečnilo, Česká republika by se tak stala osmou zemí, která by přesunula své velvyslanectví do Jeruzaléma.
Ve středu se Maďarsko stalo prvním státem EU, který přijal izraelského premiéra Benjamina Netanjahua poté, co Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil vydání zatykače na Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta za údajné „válečné zločiny“ ve válce proti teroristům z Hamásu v Gaze.
Maďarsko, které je rovněž blízkým evropským spojencem Izraele, oznámilo, že kvůli kontroverznímu rozhodnutí soudu opustí MTS.
V červnu 2023 bývalý izraelský ministr zahraničí Eli Cohen prohlásil, že Maďarsko přesune své velvyslanectví do Jeruzaléma. Maďarsko má v Jeruzalémě honorární konzulát a vyjádřilo ochotu své velvyslanectví v budoucnu případně přesunout. Budapešť však také signalizovala, že by se nechtěla stát prvním členským státem EU, který by takový krok učinil.
Případný přesun českého velvyslanectví do Jeruzaléma by mohl potenciálně povzbudit Maďarsko, aby následovalo jeho příkladu a stalo se osmou zemí a druhým státem EU, který umístí své velvyslanectví v izraelském hlavním městě.
Milan
22. 4. 2025
Myslím, že to bylo potvrzeno Jaromíre, tvůj komentář. Nemáme politiky typu Orbána, a ani silné církve, které by se postavily za tuto věc do duchovního boje. Milan
Jaromír Vykoukal
8. 4. 2025
Nevěřím na duchy. Na to naše zahraniční politika nemá odvahu.