Praha Jeruzalém

Zvuky jaderných dohod a označování produktů z osad způsobily, že Německo popírá Jeruzalém jako izraelské hlavní město.

Autor: Benjamin Weinthal 4. prosince 2018 1:44

Zakládající ředitel Evropské koalice pro Izrael v Bruselu Tomáš Sandell ve čtvrtek v šokujícím videu oznámil, že německá kancléřka Angela Merkelová vedla kampaň, aby zabránila státům střední a východní Evropy přesunout jejich ambasády do Jeruzaléma, aby prý byla zachována jaderná dohoda s Íránem.

V listopadu exkluzivně pro Jerusalem Post Sandell uvedl, že Merkelová volala rumunskému prezidentovi Klausovi Iohannisovi, aby ho přesvědčila nepřesunovat velvyslanectví jeho země do Jeruzaléma a přiměla Sandella, aby to učinil veřejně.

Ve své řeči v Evropském parlamentu Sandell řekl: "To, co jsme zjistili, bylo něco, o čem jsme už dávno předtím slyšeli – že země střední a východní Evropy, které měly přirozenou tendenci přesunout svá velvyslanectví do Jeruzaléma, dostaly z Berlína od kancléřky Angely Merkelové telefonát. V zásadě s tím, že toto se za žádných okolností nemůže stát."

"V posledních dnech jsem v Bruselu mluvil s mnoha Němci," řekl. "Nebyli si toho vědomi a všichni by byli šokováni, že po všech zemích Evropské unie je dnes chtěno zabránit přesunu velvyslanectví do Jeruzaléma a to nejen velvyslanectví jejich vlastní země, ale i všech ostatních zemí, které jsou přesvědčeny, že je tento přesun správná věc. Jedinou zemí, která by to mohla učinit, by bylo Německo. To je opravdu velký šok."

Dodal: "To je něco bezprecedentního. To není Německo, které jsme kdysi znali. To není ani Angela Merkelová, jakou jsme znali, když byla zvolena."

Sandell uvedl, že mnohé z Merkelových telefonátů evropským vůdcům se uskutečnilo v dubnu, když "mnoho národů vážně uvažovalo o přesunu svých velvyslanectví".

Sandell řekl, že Merkelové protiizraelské kroky mají co do činění s íránskou jadernou dohodou, která "byla velmi podporována Německem a německou vládou."

Dodal, že kroky Merkelové k zablokování přesunu velvyslanectví také souznělo s tím "jak Německo nezablokovalo označování izraelského zboží ze sporných území" v roce 2015. Řekl, že sám předpokládal, že Německo zastaví penalizaci izraelských výrobků. Namísto toho Německo zavedlo "toto kontraproduktivní opatření" k potrestání izraelského zboží, řekl Sandell.

Německo a EU označily pouze izraelské zboží z jediného územního konfliktu na světě, aby penalizovaly židovský stát systémem označování zboží.

Řekl, že politika Merkelové vzbuzuje "v nás, kteří podporujeme židovský lid a podporujeme stát Izrael, veliké znepokojení."

Videozáznam ukončil tím, že uvedl, jak je důležité uznat "Jeruzalém za hlavní město Izraele".

V úterý v reakci na e-mail od Jerusalem Post mluvčí německé vlády nijak nepopřel aktivity A. Merkelové a zopakoval svoje dva týdny staré vyjádření, že: "Nemůže nijak komentovat důvěrné rozhovory".

Emmanuel Nahshon, mluvčí izraelského ministerstva zahraničí, v úterý pro Jerusalem Post napsal: "S německou vládou o všech důležitých otázkách vedeme neustálý dialog. V tento okamžik nechceme vydat žádné mediální prohlášení."

 

06. 12. 2018 20:27 798 Daniel Žingor Zdroj: Jerusalem Post

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem