Praha Jeruzalém

Tisková mluvčí Bílého domu bagatelizovala skutečnost, že Biden ještě s premiérem nepromluvil: Ještě nevolal všem zahraničním lídrům.

Autor: Elad Benari, 3. února 2021 1:07

Tisková tajemnice Bílého domu Jen Psakiová v úterý bagatelizovala skutečnost, že americký prezident Joe Biden od svého nástupu do funkce dosud premiérovi Benjaminu Netanjahuovi nezavolal.

Na její tiskové konferenci byla dotázána, zda je skutečnost, že Biden dosud Netanjahuovi nezavolal, překvapivá, a odpověděla: „Nevím jestli je překvapivé, že to za necelé dva týdny v úřadu neudělal. Ještě nevolal všem zahraničním lídrům.“

 

Psakiová pokračovala: „Určitě by rád trávil více času rozhovory se zahraničními vůdci. Jeho první láskou je zahraniční politika. Očekávám další kroky v následujících týdnech. Samozřejmě máme s Izraelem dlouhodobý a trvalý vztah, důležitý bezpečnostní vztah. Jsem si jistá, že jakmile se spojí, budou spolu diskutovat řadu otázek.“

Její vyjádření přišla po zprávách, že Bidenova administrativa začíná obnovovat vztahy s Palestinskou samosprávou, které byly od roku 2017 zmrazeny.

Barak Ravid z Axiosu v pondělí informoval, že náměstek ministra zahraničí US pro Izrael a Palestinskou samosprávu Hady Amr v pondělí, v prvních veřejně oznámených interakcích, telefonicky hovořil s několika představiteli PA.

PA bojkotovala USA od roku 2017, kdy tehdejší prezident Donald Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a oznámil, že tam bude přemístěno americké velvyslanectví.

Bidenova administrativa plánuje zrušit mnoho z toho, co Trump ve vztahu k Izraeli a Palestinské samosprávě zavedl, uvedl Ravid ve své zprávě.

Až si Netanjahu a Biden spolu promluví, je více než pravděpodobné, že se objeví otázka íránského jaderného programu.

Zatímco Trump od íránské jaderné dohody z roku 2015 téměř před třemi lety odstoupil a přistoupil k opětovnému uložení ochromujících sankcí vůči Islámské republice, Biden vyjádřil přání se k dohodě vrátit.

Netanjahu je proti původní dohodě, ale izraelský velvyslanec ve Spojených státech Gilad Erdan nedávno řekl, že kvůli rozdílným názorům na íránskou dohodu nepředpokládá, že by se vztahy s novou Bidenovou administrativou dostaly do krize.

 

03. 02. 2021 06:45 409 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem