Praha Jeruzalém

Koncerty, literární čtení, přednášky, filmová promítání, divadelní představení a dílny rozezní v rámci Festivalu pro židovskou čtvrť Boskovice ve dnech 28. - 30. srpna boskovické centrum.

 

Jako každý se program zaměřuje také na židovskou historii a kulturu. Návštěvníci mohou zhlédnout v boskovické synagoze výstavu fotografky a filmařky Agnieszky Traczewske, která se ve své práci zabývá důležitými okamžiky polských a středoevropských dějin – např. dokument Obyčejný pochod o událostech z března 1968, Dworzec Gdański věnovaný židovské emigraci z Polska v roce 1968 a další. Od roku 2006 fotografuje většinou zahraniční ortodoxní židovské skupiny jezdící na místa, kde původně židovské komunity žily a k tomu místní polské židovstvo. V Židovském obecním domě je instalována výstava Karikatura 1938 - 1945. Na sérii karikatur, které výborně odráží dobovou mentalitu a názory, je ukázán rostoucí antisemitismus v Československu, protinacistické kresby a jejich radikální vymizení, respektive přesunutí do emigrace, poválečné protiněmecké vtipy aj.

Přednáška Proč neslavíme 8. květen? přiblíží letošní 75. výročí konce 2. světové války i jak se liší polský a český pohled na konec války. Polský filmový večer přinese dokumentární snímek Pasy pro život, příběh dosud neznámé záchranné akce polských diplomatů a zástupců židovských organizací ve Švýcarsku, kteří připravili plán, jak zachránit Židy z okupované části Evropy před transporty do koncentračních a vyhlazovacích táborů. Skupina vedená Aleksandrem Ładośem vystavovala pro židovské obyvatele Polska, Československa, Německa nebo Nizozemska pasy latinskoamerických států. Díky falešným dokumentům  téměř tisíc z nich válku přežilo. Historici odhadují, že „pasů pro život" vzniklo v letech 1942–1943 přibližně deset tisíc, dosud se podařilo vystopovat přes tři tisíce jmen.

Během festivalu budou také položeny Kameny zmizelých v Plačkově ulici. V současné době je díky paní Blance Dvořáčkové, dceři a vnučce boskovických přeživších holocaust, v Boskovicích položeno celkem 11 těchto kamenů. Společnou vizí společnosti Post Bellum, Muzea regionu Boskovicka a Unijazzu Boskovice je, aby každým rokem přibyly další.

Nebude chybět ani tradiční komentovaná prohlídka židovské čtvrti.

 

Kompletní program festivalu a předprodej vstupenek naleznete na webu www.boskovice-festival.cz.

 

Festival pro židovskou čtvrť Boskovice pořádá Unijazz ve spolupráci s městem Boskovice a rodinou Mensdorff-Pouilly. Festival se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Města Boskovice, Česko-polského fóra MZV ČR, Jihomoravského kraje, Česko-německého fondu budoucnosti, Státního fondu kultury ČR, Nadačního fondu obětem holocaustu, Polského Institutu v Praze, Nadace Život umělce, MP Holding a firmy Lanik.

 

FB událost: www.facebook.com/events/481565065733457/

Fotografie ke stažení zde: https://bit.ly/Boskovice_2020

 

26. 08. 2020 06:07 92 Daniel Žingor Zdroj: Redakce Israel.cz

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem