Praha Jeruzalém

Po měsících zapírání bylo nyní potvrzeno, že OSN má videozáznam obsahující informace o únosu tří izraelských vojáků partyzány z hnutí Hizballáh, ke kterému došlo vloni v říjnu na libanonských hranicích.

Izraelský ministr obrany Benjamín Ben-Eliezer řekl reportérům, že jeden z předních představitelů OSN při setkání minulou středu ještě trval na tom, že žádná taková videokazeta neexistuje. V pátek večer k mému úžasu, říká ministr Ben-Eliezer,tentýž představitel mě telefonoval, provinile se omlouval a potvrdil, že tato kazeta existuje.

Ministr dále řekl, že napsal generálnímu tajemníkovi OSN Kofi Annanovi žádost o předání videozáznamu.

Video bylo natočeno 18 hodin po únosu tří vojáků ke kterému došlo 7. Října 2000, řekl Timor Goksel, mluvčí mírových sil OSN v jižním Libanonu. Obsahuje záběry opuštěných vozidel Hizballáhu, která byla použita při útoku, řekl Goksel. Dodal, že záznam nepovažoval za důležitý, protože byl natočen až mnoho hodin po útoku.

Dvě fotografie pořízené z inkriminovaného záznamu byly tento týden zveřejněny v izraelské televizi. Jsou na nich 2 vozidla, jedno z nich je bílá terénní toyota stejná jakou užívají mírové síly OSN v jižním Libanonu. Druhé vozidlo je černé. Na žádném z vozidel na fotografiích nebyly znaky OSN, ale vojáci OSN našli tyto znaky uvnitř odstavených vozidel včetně uniforem OSN, státních poznávacích značek, zbraní a výbušnin.

Snímky potvrzují zprávy izraelských médií z doby únosu, podle kterých teroristé při akci použili vozidla a uniformy OSN. Ukázalo se, že OSN se pokoušelo zatajit existenci záběrů aby zabránilo skandálu ze skutečnosti, že teroristé Hizballáhu se vydávali za vojáky mírových jednotek přípo před nosem skutečných hlídek OSN. Zároveň byl ale větší skandál vyvolán nyní, kdy po 8 měsích vyšlo na jevo, že i nejvyšší představitelé OSN překrucují fakta a lžou veřejnosti při opakovaných dotazech na existenci videozáznamu.

08.07.2001 00:00 383