Praha Jeruzalém

[IMG R 10460]Jednou z předních postav palestinského terorismu byl Jahja Ajáš, který stál za celou řadou bombových teroristických útoků. Známý byl především svým „uměním“ sestavovat bomby. I dnes, 12 let po jeho smrti, je pro Palestince významnou osobností a jeho jméno je připomínáno při řadě různých příležitostí. Výjimkou nejsou televizní pořady, články nebo plakáty s jeho podobiznou.
Pro Palestince byl hrdinou a dnes ho oslavují jako mučedníka. Pro Izraelce byl vrahem.

Ajáš působil v období, kdy projít ze Západního břehu do Izraele bylo pro palestinské sebevražedné útočníky relativně snadné.  Krátká vzdálenost a neexistence jakékoliv bariéry  jim umožnila provádět útoky v samém srdci Izraele. Poté co Izrael začal budovat hraniční plot, se počet průniků radikálně snížil, v podstatě na nulu.

Jahja Ajáš, přezdívaný Inženýr (arabsky Al-Muhandis), se celým jménem jmenoval Jahja Abdal-Tif Ajáš. Narodil se 22. února 1966 v Rafatu (město asi 4 kilometry jihozápadně od Ramalláhu na Západním břehu). Již od mládí byl velmi zručný v technických oborech a po střední škole vystudoval bakalářský program elektrického inženýrství na univerzitě Bir Zeit nedaleko Ramalláhu.

Známým se Ajáš stal až ve spojení s Hamásem. Byl vůdcem Brigád Izzadin al-Kassám a specializoval se na přípravu výbušnin. V této organizaci byl aktivní přibližně od roku 1992, výrobě bomb se ve větší míře začal věnovat v roce 1994. Jím připravené výbušniny byly Hamásem použity při několika sebevražedných bombových útocích a také při jednom útoku Islámského džihádu. Celkem stál za vraždou asi 70 Izraelců.

Ajáš stál i za do té doby největším sebevražedným bombovým útokem Hamásu na autobus č. 5 v Tel Avivu. Na rozdíl od předešlých útoků při něm byla použita silná nálož TNT. Exploze zabila 21 lidí.
Výbušniny Ajáš vyráběl především z materiálů, které byly volně dostupné, protože získání dostatečného množství tradičních výbušnin nebylo snadné. Nálože vyráběl smícháním volně přístupných látek, jejich nevýhodou byla poměrně velká nestabilita.

[IMG L 10461]Ajáš byl svého času jedním z nejoslavovanějších palestinských teroristů na jedné straně a jedním z nejhledanějších na straně druhé. Do hledáčku izraelských bezpečnostních služeb se  dostal v roce 1995 poté, co Izrael zadržel Palestince, kteří se chystali k sebevražednému útoku. Při výslechu prozradili Ajášovo jméno.
Ajáš dobře věděl, že se Izrael snaží o jeho dopadení a podle toho se také choval. Skrýval se a měl k dispozici početnou ochranku. Spekulovalo se dokonce o tom, že si nechal udělat plastickou operaci. I nadále ale Ajáš pracoval na přípravě útoků a kromě toho také vybíral a učil své potencionální nástupce pro případ, že by ho Izraelci skutečně dopadli a on skončil ve vězení, nebo byl zabit.

Izraelskému Šabaku se nakonec podařilo Ajáše najít v Pásmu Gazy. Přes jednoho z Ajášových pomocníků propašoval k Ajášovi mobil s výbušninou. Poté co se agenti Šabaku ujistil, že Ajáš skutečně mobil používá, odpálili 5. ledna 1996 dálkově výbušninu uvnitř v okamžiku, kdy Ajáš telefonoval. Ajáš byl na místě mrtvý. Izrael nikdy svou účast na zabití Ajáše oficiálně nepotvrdil ani nepopřel. Kolovaly však také dohady o tom, zda Izraelcům nepomohli Palestinci, kteří stáli v opozici proti Hamásu.

Vzhledem k obrovské popularitě, kterou Ajáš mezi Palestinci měl, přišlo na jeho pohřeb až 100 000.

06.01.2008 00:00 5Zdroj: Redakce Israel.cz

Klíčová slova