„Izrael je průkopníkem třetí posilovací dávky proti COVIDu,“ řekl Bennett v projevu v OSN a vyzdvihl svou koalici jako „nejrozmanitější v historii Izraele“.
Autor: David Rosenberg , 27. září 2021 16:27
Izraelský premiér Naftali Bennett v pondělí odpoledne vystoupil na Valném shromáždění OSN a zaměřil se na to, co označil za úspěchy Izraele v nejisté a obtížné době.
Ve svém prvním významném zahraničním projevu Bennett nasadil optimistický tón s tvrzením, že Izrael již „vidí obzor“, který značí konec dvou „pohrom“, jimž svět čelí: COVID a politická polarizace.
„Jsou tu dvě morové rány, které v tuto chvíli ohrožují samotnou strukturu společnosti. Jednou z nich je koronavirus, který po celém světě zabil více než 5 milionů lidí, a druhá, která rovněž otřásla světem, jak ho známe – je to nemoc politické polarizace,“ řekl Bennett.
„Jak koronavirus, tak polarizace mohou podkopat důvěru veřejnosti v naše instituce, obojí může paralyzovat národy. Pokud zůstanou nekontrolované, jejich dopady na společnost mohou být zničující. V Izraeli jsme čelili obojímu, a místo abychom je přijali jako přírodní sílu, postavili jsme se, podnikli kroky a už vidíme horizont.“
Izraelský premiér označil vznik své vlády za důkaz, že se Izrael posunul za hranice zhoršující se polarizace, označil ji za krok k obnovení normality a svou koalici označil za „nejrozmanitější“ v historii Izraele.
„V polarizovaném světě, kde algoritmy podněcují náš hněv, lidé na pravici a na levici fungují ve dvou oddělených realitách, každý ve své sociální bublině, slyší jen hlasy, které potvrzují to, čemu už věří. V Izraeli po čtyřech volbách během dvou let, kdy se blížily páté, lidé zatoužili po protiléku – po klidu a stabilitě. Poctivý pokus o politickou normálnost.“
„Zhruba před sto dny jsme s partnery v Izraeli sestavili novou vládu. Nejrozmanitější vládu v naší historii. To, co začalo jako politický krach, se nyní může změnit v záměr. A tím záměrem je jednota.“
Když Bennett přešel k problematice koronaviru, řekl, že jeho vláda upustila od používání lockdownů a silného spoléhání na masová omezení a místo toho klade důraz na masové očkování.
„Izraelský model má tři hlavní zásady: První – země musí zůstat otevřená.“
„Všichni jsme zaplatili obrovskou cenu: ekonomickou, fyzickou a emocionální – za to, že jsme v roce 2020 zastavili naše životy. Uzavírky, omezení, karantény – to nemůže dlouhodobě fungovat.“
„Druhé pravidlo: očkujte se včas. Izraelci se hned od začátku nechali rychle očkovat. Jsme v závodě se smrtícím virem a musíme se snažit mít před ním náskok.“
„V červenci jsme se jako první dozvěděli, že vakcíny slábnou – což přineslo prudký nárůst případů delta. Tehdy se naše vláda rozhodla aplikovat izraelské veřejnosti třetí dávku vakcíny – posilovací vakcínu.“
„Byli jsme průkopníky posilovací vakcíny. Po dvou měsících mohu oznámit, že funguje.“
„Třetí pravidlo: Přizpůsobte se a postupujte rychle. Řízení země během pandemie není jen o zdraví. Je to o pečlivém vyvažování všech aspektů života, které jsou korunou ovlivněny, zejména pracovních míst a vzdělávání. Jediná osoba, která má na to vše dobrý výhled – je národní vůdce dané země.“
V oblasti bezpečnosti Bennett zdůraznil íránskou hrozbu a poukázal jak na íránské atomové aspirace, tak na jeho podporu teroristických skupin.
„Izrael je doslova obklopen Hizballáhem, šíitskými milicemi, Islámským džihádem a Hamásem. Co mají všichni společného? Všichni chtějí zničit mou zemi a všichni jsou podporováni Íránem. Od Íránu dostávají finanční prostředky, od Íránu dostávají výcvik a od Íránu dostávají zbraně.“
„Írán se snaží ovládnout region – a snaží se tak učinit pod jaderným deštníkem.“
Bennett vyzval mezinárodní společenství, aby proti Teheránu zakročilo, a naznačil, že by Izrael mohl v případě potřeby podniknout jednostranné kroky.
„Íránský jaderný program se dostal do zlomového okamžiku a stejně tak i naše tolerance. Slova roztočení centrifug nezastaví. Ve světě jsou lidé, kteří zřejmě považují íránskou snahu o získání jaderné zbraně za nevyhnutelnou realitu, nebo už je prostě unavilo o ní slyšet. Izrael tuto výsadu nemá.“
„Nedovolíme Íránu získat jadernou zbraň.“
„Írán je mnohem slabší, mnohem zranitelnější, než se zdá,“ řekl Bennett. „Jeho ekonomika se potápí, jeho režim zahnívá.“
„Čím jsou slabší, tím extrémněji se snaží svou slabost skrýt.“
„Pokud se do toho opřeme, pokud to myslíme vážně a chceme je zastavit, pokud využijeme své vynalézavosti, můžeme zvítězit, a přesně to se chystáme udělat,“ prohlásil.
Premiér pochválil Abrahamské dohody, mírové dohody se Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem, Marokem a Súdánem a řekl, že ukazují, že „na Blízkém východě není všechno temné“.
„Ve zralém věku 73 let si stále více národů uvědomuje hodnotu Izraele a jeho jedinečné místo ve světě.“