Praha Jeruzalém

„Není pochyb o tom, že protesty, které se rozšiřují u hraničního plotu v pásmu Gazy, jsou důsledkem rozhodnutí Hamásu, které bylo učiněno po snížení katarské pomoci jeho vládním představitelům.“

Autor: Baruch Yedid, TPS, 21. září 2023

Hamas nabídl, že uklidní nedávné palestinské nepokoje podél hranic Gazy výměnou za to, že Izrael otevře hraniční přechody s pásmem a obnoví katarskou finanční pomoc, zjistila tisková služba Tazpit.

Zdroj blízký vedení Hamásu v Gaze řekl TPS, že „není pochyb o tom, že protesty, které se rozšiřují u hraničního plotu v pásmu Gazy, jsou důsledkem rozhodnutí Hamásu, které bylo učiněno po snížení katarské pomoci jeho vládním představitelům“.

Katar informoval Hamás, že neobnoví měsíční balík pomoci ve výši 30 milionů dolarů.

Až donedávna byl balíček měsíční pomoci ve výši 30 milionů dolarů rozdělen na tři části: 10 milionů dolarů pro 100 000 chudých rodin, 10 milionů dolarů na palivo pro elektrárny a 10 milionů dolarů na platy úředníků Hamásu. Nepravidelné vyplácení v posledních měsících však vedlo k tomu, že se představitelé Hamásu museli vyrovnat s výrazně sníženými platbami.

Podle palestinského zdroje se pomoc představitelům Hamásu v posledních měsících snížila z 10 milionů dolarů měsíčně a nyní činí 3 miliony dolarů. „Ani tato částka nedochází pravidelně, což způsobuje značné škody úřednickému sektoru v pásmu Gazy, který v současné době dostává pouze asi 55 % svých platů,“ uvedl.

Toto snížení bylo v Gaze interpretováno jako úmyslný katarský útok na Hamás.

V reakci na stupňující se nepokoje Izrael v neděli uzavřel hraniční přechod Erez, kudy do země vstupují palestinští dělníci.

Palestinský zdroj uvedl, že uzavření přechodů způsobí „velmi vážné škody druhému nejdůležitějšímu zdroji příjmů v Gaze, sektoru dělníků, kteří pracují v Izraeli“.

V současné době má povolení k práci v Izraeli 17 000 Gazanů. Aby Hamás zmírnil finanční potíže pásma, má zájem tento počet „drasticky zvýšit“, uvedl zdroj.

Zdroj se rovněž domnívá, že Hamás pracuje na zastavení demonstrací podél hranice s Gazou. V úterý Gazané pálili pneumatiky a odpalovali výbušniny u bezpečnostního plotu. Izraelské síly odpověděly opatřeními k potlačení nepokojů a v některých případech i ostrou střelbou.

24.09.2023 05:40 Daniel Žingor92Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.