Praha Jeruzalém

Palestinská nenávist vůči Izraeli a USA je natolik oslepila, že jsou ochotni podpořit zavření více než milionu muslimů do převýchovných táborů v Číně.

Autor: Khaled Abu Toameh, Gatestone Institute, 6. srpna 2020

Palestinská samospráva (PA) říká, že je odhodlána pokračovat ve stupňování svých požadavků, aby Mezinárodní trestní soud (ICC) zahájil vyšetřování proti Izraeli za „spáchání válečných zločinů“ proti Palestincům. PA doufá, že by tento krok ICC připravil cestu pro podání obvinění z „válečných zločinů“ proti několika izraelským představitelům, včetně premiéra Benjamina Netanyahua.

Zatímco se snaží obvinit izraelské představitele z jejich údajných „válečných zločinů“ proti Palestincům, usiluje vedení PA o posílení svých vztahů s Čínou – ta drží více než jeden milion muslimů ve svých převýchovných táborech.

Palestinští vůdci mají dlouhou historii podpory diktátorů a autokratických států: íránského ajatolláha Khomeiniho, iráckého Saddáma Husajna a severokorejského vůdce Kim Jon Una. Současná podpora PA represivního režimu Číny je součástí širšího vzorce chování. Dokázali, že jsou vždy připraveni podpořit každého diktátora, který otevřeně zpochybňuje Izrael nebo USA.

V souladu s tímto vzorem se vůdci PA také rozhodli podpořit Čínu v jejích represivních opatřeních vůči obyvatelům Hongkongu, kteří protestovali proti plánům umožňujícím vydání do pevninské Číny. Pokud Čína tento kurz udrží, budou obyvatelé Hongkongu v Číně vystaveni nespravedlivým soudům a násilnému zacházení. Panuje také obava, že tento čínský postup zvýší vliv kontinentinentální Číny na Hongkong a umožní jí zaměřit se na lidskoprávní a politické aktivisty a novináře.

Zároveň stěží uběhne den, aniž by palestinští představitelé obvinili Izrael z porušování lidských práv Palestinců na Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy.

Tito představitelé však záměrně ignorují situaci muslimů v Číně, z nichž je většina Uighurů – převážně turkické etnické skupiny z čínské severozápadní oblasti Sin-ťiang.

Zadržení muslimové nikdy nebyli obviněni z žádných zločinů a nemají žádnou právní možnost, jak se svému zadržení bránit. Často je jejich jediným zločinem, že jsou muslimové.

Minulý měsíc prezident PA Mahmúd Abbás a čínský prezident Xi Jinping telefonicky probírali izraelsko-palestinský konflikt a úsilí zabránit šíření pandemie koronaviru. Abbás údajně „ocenil snahu Číny prosazovat spravedlnost v palestinské otázce a chránit legitimní práva a zájmy palestinského lidu s tím, že skutečnosti znovu a znovu dokazují, že je Čína nejspolehlivějším přítelem palestinského lidu.“

Namísto toho, aby tu přednesl otázku svých spolumuslimů pronásledovaných v Číně, podpořil Abbás údajně „legitimní pozici“ Číny při pronásledování svých spoluvěrců.

Abbás jinými slovy říká, že plně podporuje právo Číny držet více než milion muslimů v převýchovných táborech a tvrdě zakročovat proti aktivistům v oblasti lidských práv a novinářům v Hongkongu. Abbás, muslim, nevidí žádný důvod, proč by měl on nebo kdokoli jiný žádat ICC o zahájení vyšetřování čínských „válečných zločinů“ proti muslimům.

Svrchovanost: Abbasův dvojí standard

Místo toho, aby se připojil k dalším světovým vůdcům požadujícím spravedlnost pro obyvatele Hongkongu, zdůraznil Abbas během telefonického rozhovoru, že „palestinská strana bude i nadále pevně stát s Čínou a rozhodně podporovat spravedlivou pozici Číny v Hongkongu, Xinjiangu i v dalších otázkách týkajících se základních zájmů Číny.“

Bylo to v posledních měsících již podruhé, kdy Abbas veřejně podpořil Čínu v otázce hongkongské krize. V květnu vydal Abbás prohlášení, ve kterém řekl:

„Opakujeme, že podporujeme právo přátelské Čínské lidové republiky na zachování její suverenity proti jakémukoli zahraničnímu zásahu do jejích vnitřních záležitostí a jakýmkoli pokusům ji destabilizovat.“

Je to ten stejný Abbás, který v posledních měsících vyjadřuje svůj silný odpor vůči záměru Izraele uplatnit svou suverenitu na částmi Západního břehu Jordánu (Judeje a Samaří).

Na jedné straně tedy Abbas vyjadřuje podporu Číně a jejímu právu uplatnit plnou suverenitu na všechna její území, včetně Hongkongu, a zachovat její územní celistvost. Na stranu druhou ten stejný Abbas požaduje, aby mezinárodní společenství uvalilo na Izrael sankce, pokud a by on uplatnil svou svrchovanost nad některými částmi Západního břehu. Rovněž požaduje, aby kvůli izraelskému plánu rozšířit izraelské právo na části Západního břehu Jordánu, zahájilo ICC vyšetřování „válečných zločinů“ Izraele.

Tento dvojitý standard smrdí pokrytectvím a také ignorováním lidí v Hongkongu a utlačovaných muslimů v Číně. Abbás již dlouho obviňuje Izrael z „utlačování“ Palestinců, ale nyní podporuje čínský režim v jeho zvěrstvech, které utlačují jeho muslimské bratry a potlačují obyvatele Hongkongu.

Proč si palestinští vůdci vybrali čínskou stranu? Peníze a politická podpora. Palestinci doufají, že by v izraelsko-palestinském konfliktu mohla Čína nahradit v pozici „čestného zprostředkovatele“ USA.

A Abbas sklízí ovoce

Abbásova podpora čínských zvěrstev proti muslimům a útlaku obyvatel Hongkongu se již vyplácí. Číňané nyní odměňují Abbáse tím, že odmítají plán „mírem k prosperitě“ amerického prezidenta Donalda Trumpa. Čína oznámila, že stojí za „spravedlivou věcí Palestinců“, jak řekl čínský vyslanec OSN Zhang Jun minulý měsíc Radě bezpečnosti OSN. Slíbil také, že Čína podpoří Abbasovu výzvu k mezinárodní mírové konferenci, nikoli k mírovému procesu vedenému USA.

„Čína je upřímným přítelem palestinského lidu,“ řekl Zhang. „Palestinci mohou vždy počítat s podporou Číny v jejich spravedlivé věci a v jejich legitimních právech.“

Je ironií, že čínský vyslanec, jehož země usiluje o podporu pro zavedení plné svrchovanosti nad Hongkongem – a pokusů o nepřátelské akce proti svým sousedům v Jihočínském moři, Indii a Tchaj-wanu – se vyslovil proti veškerým dosud nerealizovaným izraelským plánům uplatnit svrchovanost nad částmi Západního břehu. „Je znepokojující, že plánovaná anexe může vyvolat nové kolo napětí,“ uvedl Zhang a varoval, že takový krok by představoval „nejzávažnější porušení mezinárodního práva.“ Čína tedy přednáší zbytku světa o dodržování mezinárodního práva…

Kromě politické podpory Palestinci také očekávají, že jim bude Čína nadále poskytovat formou hospodářské pomoci miliony dolarů – jak tomu je už několik let.

Minulý rok předseda vlády Mohammad Štayjeh ocenil „neochvějnou podporu“ práv Palestinců ze strany Číny, jakož i podporu palestinskému lidu na Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy, včetně poskytování velkorysé pomoci chudým studentům, palestinské infrastruktuře a podpoře sluneční energie.

Palestinci tedy vlečení Čínou hodili své muslimské bratry a obyvatele Hongkongu pod autobus výměnou za peníze a politickou podporu. Palestinci jsou připraveni udělat vše, aby USA podrazili nohy.

Palestinci však nejsou jediní muslimové, kteří zavírají oči před utrpením muslimů v Číně a obyvatelů Hongkongu.

„Hlavním důvodem, proč muslimové toto mlčení snáší, je to, že se klíčové muslimské země, které zuřily proti Rushdiemu, Jyllands-Posten a Charlie Hebdo, rozhodly mlčet,“ řekl Nick Cohen komentátor listu Observer.

„Myšlenku muslimské solidarity využívají, pouze pokud jim to vyhovuje.“

„V červenci 2019 pomohly Pákistán, Saúdská Arábie, Egypt, Spojené arabské emiráty, Alžírsko a další muslimské státy, které jinak vystupují jako obhájci víry, blokovat západní postup OSN a vyzvat Čínu, aby umožnila vstup „nezávislým mezinárodním pozorovatelům“ do oblasti Xinjiang. Írán sice příležitostně kritizuje, ale chce podporu Číny v boji proti Trumpově správě, a tak udržuje své stížnosti v mezích.

Nepřekonatelná linie dánských karikatur

Jejich pokrytectví je téměř zábavné, pokud byste ovšem měli smysl pro velmi černý humor. Írán, Egypt, Sýrie a desítky dalších zemí, které nemohly vystát vydání magického realistického románu, mohou žít s vědomím masové sterilizace muslimských žen. Přihmouří sice oči nad muslimskými koncentračními tábory, ale karikatura v dánských novinách pro ně znamená nepřekonatelnou červenou linii...

„Aby snížili počet převážně muslimských Ujgurů v Xinjiangu, informoval čínký vědec Adrian Zenz, nutí komunisté ženy, ke sterilizaci nebo používání antikoncepce.“

Palestinci se rozhodli nejen mlčet, ale také plně podpořit koncentrační tábory Číny a její totalitní režim. Jejich nenávist vůči Izraeli a USA je oslepila natolik, že jsou připraveni odepsat více než milion muslimů v převýchovných táborech v Číně.

Takováto podpora by měla sloužit k přehodnocení pokřivené palestinské vize spravedlnosti celým mezinárodního společenstvím.

 

07. 08. 2020 11:40 423 Daniel Žingor Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem