Praha Jeruzalém

Šéf národního kybernetického ředitelství říká, že íránský pokus o kyberútok na vodní infrastrukturu Izraele byl v kybernetické válce „zlomovým bodem“.

Od: Arutz Sheva, 28.5.2020 12:59

Šéf národního kybernetického ředitelství Yigal Unna komentoval íránský pokus o útok na izraelskou vodní infrastrukturu, uskutečněný před měsícem.

Podle zpráv Channel 12 Unna na cybertech konferenci, nezmínil Írán, ale uvedl, že pachatelem útoku není „skupina kyberkriminálníků, ale stát“.

„Slovo „rychlost“ nevystihuje dostatečně to hektické tempo, které v kyberprostoru panuje,“ vysvětlil.

„Minulý měsíc si budeme pamatovat jako zlom v historii moderních kybernetických válek. Pokus o útok na Izrael byl koordinovaný a organizovaný s cílem poškodit náš vodovodní rozvodný systém a tím civilisty.“

„Pokud by byl útok úspěšný, museli bychom uprostřed koronavirové krize čelit poškození civilního obyvatelstva a dokonce dočasnému nedostatku vody, nebo směsi chloru či jiných chemikálií v ní v nesprávných dávkách. To by mohlo způsobit rozsáhlé škody až katastrofu.“

Unna řekl: „Nyní se připravujeme na další fázi, která přijde. Obávám se, že se jedná pouze o znamení nové éry, ve které jsou kybernetické útoky zaměřeny na civilní cíle."

„Pokud bychom si mysleli, že jsou tu nepřekročitělné linie, pak v tomto případě byly všechny linie překročeny a v budoucnu budou překračovány ještě víc.“

„Zdá se, že tu máme nová pravidla kybernetického boje – může to být kybernetický proti kybernetickému nebo kineticý proti kybernetickému – všechno je budováno tak, aby byli napadeni civilisté. Země si musí zvážit, co považují za svou kritickou infrastrukturu a co jsou pro ně pomyslné diamanty na koruně v kyberprostoru jejich země. Pro tu musí vybudovat kybernetickou obranu a řídit rizika systémů, které nejsou definovány jako kritické,“ uzavřel Unna.

 

29. 05. 2020 05:27 120 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem