Praha Jeruzalém

Asi 200 záložních pilotů izraelského letectva informovalo velitele IAF (Israel Air Force), že se nebudou účastnit služby v záloze na protest proti reformě soudnictví.

Zhruba dvě stovky záložních pilotů izraelského letectva se na protest proti vládnímu plánu reformy soudnictví odmítají zúčastnit zálohy.

Protestující piloti v pátek informovali velitele IAF, že se až do odvolání nadále nebudou účastnit služby v záloze.

Skupina uvedla, že své rozhodnutí provedla po čtvrtečním večerním televizním projevu premiéra Benjamina Netanjahua, ve kterém se zavázal, že vláda pokročí s plánem reformy soudnictví, i když vyzval opozici, aby vyjednala kompromis.

Během svého projevu Netanjahu také slíbil, že se přímo zapojí do reformy soudnictví po schválení zákona o nezpůsobilosti, který omezuje možnost generálního prokurátora prohlásit premiéra za nezpůsobilého pro úřad pouze na situace, kdy premiér trpí fyzickými nebo psychickými problémy.

Záložní piloti uvedli, že své rozhodnutí přehodnotí za dva týdny, ale dodali, že mezitím je jim jasné, že Netanjahu reformní plán nezastaví, což podle jejich názoru povede Izrael k diktatuře.

Zhruba 150 záložních důstojníků IDF a vojáků ze zpravodajské divize Unit 8200 navíc podepsalo závazek neúčastnit se služby v záloze, s účinností od příští neděle.

25.03.2023 09:09 Kristýna Kupková135Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

4 komentáře

 1. Petr Moravec

  26. 3. 2023

  Odpovědět

  200 vojáků IDF a ještě k tomu pilotů nechce nastoupit k výcviku v záloze. To se ještě v Izraeli nikdy nestalo, ano, ale bylo by dobré uvést, kolik procent z celkového počtu pilotů to je. Na první pohled sice zpráva vypadá hrozivě, ale jedná se cca o 1% pilotů...

  • Daniel Žingor

   27. 3. 2023

   Odpovědět

   Jistě - souhlasím, že v obecné rovině máte pravdu - jde také o to, o jak velkém vzorku pilotů se tady bavíme, ale: 1. jde také o velmi výrazný symbol a 2. nebavíme se o dvaceti (Izrael s 9 miliony je cca skoro tak velký jako my), ale o 200! ... a to už je úplně jiné číslo mluvící o skutečném rozkolu...

  • Jaromír Vykoukal

   28. 4. 2023

   Odpovědět

   Jestliže by bylo oněch 200 odmítačů pouhé jedno procento z pilotů, značilo by to, že IAF disponují 20 000 piloty. Není to překlep? IAF disponují v současnosti těmito početními stavy? 34 000 aktivních zaměstnanců 55 000 záložních pracovníků 684 letadel, kdych i počítal na každý stroj 2 piloity v četně záloh- třeba třetí- tak nedám dohromady více než 2000 příslušníků létajícího personálu..

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.