Praha Jeruzalém

Herzog: „Jak velká je hrozba, tak velká je i společná fronta, kterou proti ní musíme vytvořit“.

Autor: Tal Heinrich 19. dubna 2023

Polsko ve středu hostilo prezidenty a přeživší holocaustu a jejich rodiny na slavnostním ceremoniálu, který se konal u příležitosti 80 let od povstání ve varšavském ghettu.

Stovky mladých Židů se 19. dubna 1943 – v předvečer svátku Pesach – chopily zbraní a odmítly se vzdát nacistickému rozkazu vypálit ghetto blok po bloku. Postavili se proti zlu a byli odhodláni nedovolit nacistům, aby si vybrali místo a čas jejich smrti.

Na konci povstání, 16. května, bylo zabito celkem 13 000 Židů. Podle izraelského prezidenta Isaaca Herzoga „zvítězili“. 

Ve svém projevu, který se konal nedaleko místa, kde byl zpečetěn osud 300 000 polských Židů, Herzog citoval ženu, o níž řekl, že obdivuje její touhu po životě. Ziviu Lubetkinovou, jednu z vůdkyň Židovské bojové organizace v nacisty okupované Varšavě. Přežila holocaust a ve svých 32 letech emigrovala do birtsko-mandátské Palestiny. 

„V boji jsme neměli žádnou šanci na vítězství,“ vzpomínala. „Bylo nám jasné, že nemáme šanci na vítězství v obvyklém slova smyslu. Ale věděli jsme, že nakonec z toho vyjdeme jako vítězové. My jsme ti slabší. Ale naše síla spočívala v tomto: věřili jsme ve spravedlnost. Věřili jsme v lidskost.“

Izraelský prezident řekl: „Když tu společně stojíme v srdci jednoho z nejvznešenějších symbolů holocaustu i hrdinství, připomínáme si, že jak velká je hrozba, tak velká je i společná fronta, kterou proti ní musíme vytvořit.“

Herzog označil povstání ve varšavském ghettu za „symbol hrdinství v nejtemnější hodině lidstva“. Řekl, že židovští hrdinové bojovali navzdory všem překážkám a čerpali sílu z „hrdinské linie, která se táhne jako nit židovskými dějinami, od statečných mužů krále Davida až po bojovníky u Masady, Bar Kochby a Makabejců“.

„Nebyli sami,“ dodal Herzog. „Spolu s nimi se v hrdinném boji proti nacistům a jejich komplicům v každé zemi utkali Spravedliví mezi národy a příslušníci místních hnutí odporu.“

Když Herzog popisoval své pocity, kdy stál na místě, kde židovská naděje a víra čelila výzvám, jaké lidstvo nikdy nepoznalo, opět se odvolával na Bibli. Řekl: „Nemohu si pomoci, ale představuji si dcery a syny svého lidu, milé a příjemné ve svém životě a ve své smrti nikdy nerozdělené (Samuel II 1,23).“

Poděkoval polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi za jeho „kolosální úsilí“ a angažovanost při připomínání holocaustu.

„Musíme si uvědomit: na připomínání holocaustu není nic postmoderního ani relativistického. Absolutní zlo v podobě nacistů a jejich kompliců existovalo. A existovalo i absolutní dobro v podobě obětí a povstalců z každého národa. A při předávání tohoto dědictví potomkům se musí odrážet tento nezpochybnitelný axiom,“ zdůraznil Herzog.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier, který se ceremoniálu rovněž zúčastnil, řekl: „Stojím dnes před vámi a skláním se před odvážnými bojovníky ve varšavském ghettu… S hlubokým zármutkem se klaním mrtvým.“

20.04.2023 06:38 Daniel Žingor73Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

1 komentář

  1. Jaromír Vykoukal

    21. 4. 2023

    Odpovědět

    Čest a sláva těm ženám a mužům, co se špatně vyzbrojeni vedeni zoufalstvím, vidinou smrti ale hlavně mimořádnou odvahou postavili Němcům a jejich pomahačům z jiných národů. Od samého počátku věděli, že nemají šanci na vítězství. Jejich šance zněla jinak - smrt v boji místo udušení v plynové komoře...přestože nakonec podlehli, vyhráli. Ne své životy ale budoucnost pro židovský národ, ke které tímto bojem přispěli.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.